Osobnost Tomáše Kočka se do povědomí široké veřejnosti zapsala recitálem, v němž uvedl zhudebněnou poezii básníka Ladislava Nezdařila z Valašska. Dílo tohoto autora zásluhou Kočka získalo populární podobu. Písně na Nezdařilovy básnické texty tvoří nemalý podíl celkového repertoáru skupiny. Nejinak je tomu v případě původní tvorby, která byla inspirována tématikou z prostředí zbojnického, zejména pak pověstmi a písněmi, jež se týkají legendárního beskydského hrdiny Ondráše.

Ve vztahu k žánru v sobě kapela slučuje prvky rocku, etnické hudby i jazzu, výrazným rysem jsou rovněž melodické linky ve spojení s rytmem. Tomáš Kočko & orchestr jsou proslaveni nejenom v České republice, ale i zahraničí. V průběhu své existence již působili na mnoha významných festivalech world music, festivalech folklorních, rockových i hudby alternativní.

Tomáše Kočka lze vnímat jako osobitého písničkáře, který se prostřednictvím svého díla pokouší uplatnit svou zálibu v oblasti původní moravské a slovanské umělecké tvorby a historie. O značném úspěchu této skupiny svědčí i ocenění Andělem 2006 za nejlepší album v oblasti world music. Tomáš Kočko & orchestr v opavském Loutkovém divadle vystoupí 20. prosince a to s koncertem pro vánoční pohodu. Jeho počátek je naplánován na devatenáctou hodinu.