Výstava je úvodní akcí letošního opavského majálesu. V rámci výstavy Projekční plán se představí Jesper Alvaer, Eva Jiřička, Radim Labuda, Petra Pětiletá a Martin Zet. Jejich videa poběží na pěti místech v centru Opavy na ulicích Pekařská, U Pošty, Růžová a na Horním náměstí ode dneška do neděle 13. května, denně vždy zhruba od 21 do 23 hodin. Promítat se bude na slepé stěny domů vždy z nějaké garáže, přístavby a podobně. Vybraná místa jsou přímo v parteru hlavních komunikací nebo jsou dobře viditelná průhledem z frekventovanějších ulic.

Projekční plán je vlastně praktickou částí bakalářské práce na téma Prezentace umění ve veřejném prostoru studentky Blanky Švédové. „Ulice města jsou místy setkání – výstava videoartu Projekční plán je založena na jednoduché myšlence o setkání člověka s uměním. Jak různé výstavní počiny ve veřejném prostoru ukazují, míra ocenění takového nechtěného setkání bývá značně rozdílná, proto si výstava klade za cíl především nechat na pár dnů výtvarná díla ve městě prostě existovat,“ vysvětluje studentka třetího ročníku oboru Historie – muzeologie.

„Koncepce výstavy je postavena na charakteru její prezentační formy. Oslovení umělci vytvořili své práce přímo pro tento projekt a jednotícím znakem se stala volnost v naložení s nabízeným projekčním prostorem. Přitom byl tento prostor definován jako prostor komunikační,“ dodává Blanka Švédová. Výstava je součástí festivalu Majáles 2007, který pořádá Asociace studentů a přátel Slezské univerzity. Vlastní majálesový program se uskuteční po skončení výstavy.