Čtyřdílné Universum – Geraltova smrt provede diváky po opavských planetách za doprovodu návštěvníka z vesmíru, mikrosvětem přírody, sluneční soustavou a mystickým požárem vnitřního slunce. Hudební složku symfonického charakteru vytvořil violoncellista Jan Hanousek, fotografie jsou dílem Petra Kolmana, budete moci vidět nejen snímky zobrazující náš reálný svět, ale také různé abstrakce.

Poezii, která se v synergickém projektu objevuje ve formě textu, napsal básník David Bátor. Videoprojekce vznikala v letech 2010 a 2011 a je vytvořena přímo pro festival. Ve druhé půli večera přečte své básně Ondřej Hložek, který nedávno křtil svou prvotinu Tížiny.

Jan Hanousek vystudoval brněnskou konzervatoř, nyní se věnuje dramaturgii na Slezské univerzitě. Hraje v několika kapelách a hodně skládá. Spojení hudby a mluveného slova si vyzkoušel už při spolupráci s Blankou Fišerovou na projektu V bílém, kde hra na violoncello a flétnu doprovázela autorské čtení.

Ondřej Hložek studuje českou literaturu na Slezské univerzitě v Opavě. Pořádá setkání autorů hudby, literatury a vizuálna a literární večery s názvem Básnické hlasy.

Jaroslava Malá