Opavu si vybrali podle referencí

Hudebníci ze zámoří do Evropy přijíždějí s jediným cílem. Ve třiceti zemích Starého kontinentu absolvují turné s názvem The Consequences of a Dynamic Lifestyle (v překladu Následky dynamického životního stylu).

Pokud si někdo myslel, že zařizování tohoto koncertu si vyžádalo velké úsilí, je na omylu. „Musím říct, že oni si spíše našli nás než my je. Pro Gottfrei se jedná o velkou čest. Slyšeli, že experimentální hudba v Opavě má určitou tradici, a chtěli zde vystoupit,“ poznamenal organizátor celé akce a předseda sdružení Bludný kámen, které koncert pořádá, Martin Klimeš.

U této kapely to rozhodně není tak, že by vyprodávala velké haly, cílové publikum je krapet jiné. „Budou účinkovat i v Praze, ale jejich publikum by se dalo charakterizovat jako menšinové,“ doplnil.

Patří mezi špičky ve svém oboru

The Consequences of a Dynamic Lifestyle je v pořadí již třetí evropské turné. Třicítku zemí Evropy plánují objet během ledna a února tohoto roku. Představovat se budou celkem dvě alba. Muck (Ownless) od Alpha Strategy a také deska Zacka Kounse The Concealed History of the Coming Races (Ulja Factory).

„Na živo jsem tuhle dvojici nikdy neviděl. Slyšel jsem však některé skladby a je třeba říct, že jejich tvorba se pyšní zvukovou rozmanitostí a neotřelostí. Ukazují zkrátka něco odlišného, než na co je běžný posluchač zvyklý,“ připojil několik postřehů organizátor koncertu Martin Klimeš.

Pojďme si nyní Zacka Kounse a Alpha Strategy přiblížit poněkud zevrubněji. Když uvedeme, že zvuk druhých jmenovaných je nenapodobitelný, nebudeme daleko od pravdy. Vše je divoké a hlavně nepředvídatelné. Zack Kouns se ubírá trochu jiným směrem. Svůj styl sám nazývá Death jazz.

Jakási moderní liturgická a apokalyptická respektive hermetická hudba. Inspirace v jeho případě vychází z různých zdrojů jako například ezoteriky, náboženství nebo mytologie. Podle Martina Klimeše Kouns bezesporu patří mezi nejaktivnější a nejvnímavější jedince v oblasti současné alternativní tvorby.

Výstavní a minikulturní scéna Gottfrei nacházející se na Krnovské ulici v Opavě hostí zmíněné vystoupení v pondělí 16. ledna od 20 hodin. Vstupné je zdarma. Na únor jsou v plánu další koncerty. Představí se Franz Hautzinger s Matijou Schellanderem a také Dekadent Fabric.

Petr Dušek