V sobotu 25. dubna do slezské metropole dorazí z Francie mistr reggae stylu Damalistik. Akce začíná ve dvacet hodin.

Už nějakou tu dobu hýbe opavskou scénou hudební styl reggae. Tento žánr momentálně prožívá ohromný boom snad ve všech evropských metropolích. Reggae se zrodilo na Jamajce na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Je silně okořeněno tradičním africkým a karibským folklorem. Prvním průkopníkem reggae byl Johnny Nash.

Do povědomí většiny lidí se však dostalo především díky interpretovi Bobu Marleymu, který společně s kapelou The Wailers tento hudební styl nejvíce proslavil. Od jeho posledního vystoupení uplynula již řádka let, ale reggae jde stále kupředu. Stalo se základním kamenem hned několika dnešních, převážně elektronických, hudebních směrů.

Jamajšťí hudebníci byli v podstatě prvními dydžeji na světě, kteří pouštěli lidem desky. Ke správné reggae party neodmyslitelně patří barvy jamajské vlajky, pozitivní nálada a dready. Ani oblíbený opavský klub Mrkev nezůstává pozadu a již přes půl roku pravidelně pořádá akci zvanou Raggamuffin, na níž představuje nejen české, ale i zahraniční reggae umělce.

V únoru tento undergroundový klub navštívil zpěvák a skvělý trumpetista Tribuman, který neváhal přijet až z daleké Francie. Tento interpret vystupuje převážně na domácí scéně. Můžeme se s ním setkat na reggae a jazzových festivalech nebo například v muzikálu Chameleon. Naposledy sklidil obrovský úspěch nadaný mladý zpěvák Adam Lanci alias Mr. Cocoman se svou pražskou DJ´s formací Peeni Walli.

V sobotu 25. dubna se pak nejen opavskému publiku představí další vystupující ze zahraničí. Do klubu Mrkev dorazí francouzský reggae selektor Damalistik, který patří mezi nejlepší evropské reggae dydžeje. Damalistik pravidelně cestuje po celé evropě, kde nahrává dubplaty s předními reggae umělci. Ze svých desek bude produkovat hudební podklad pro dalšího zahraničního interpreta, jehož umělecké jméno zní YT.

Mark Hull neboli YT pochází z Anglie a zpívá od poloviny osmdesátých let. Přestože pochází z chudé rodiny na okraji předměstí Manchesteru, dokázal se vypracovat na špičku. V roce 2006 získal titul nejlepšího britského zpěváka reggae, což je velkým oceněním, jelikož na ostrovech má reggae pevnou hudební základnu a je kladně vnímáno širokou veřejností.

V Opavě tak máme jedinečnou příležitost spatřit jednoho z nejrespektovanějších evropských reggae zpěváků. Koncert začíná ve 20 hodin, kdy celou akci odstartuje ostravský mladík Tamman selekta, kterého před půlnocí za gramofony vystřídají ostřílení matadoři Coltcha United, jejichž rodné město je také Ostrava. Po půlnoci se pak můžeme těšit na výkon DJ Damalistika společně se zpěvákem YT.

Rozhodně nás čeká další povedená reggae akce ze seriálu Raggamuffin, kterou dozajista neopustíme před půlnocí.