Dnešní den ve slezské metropoli bude patřit Polsku, konkrétně Polskému dni, který začne v opavské knihovně v deset dopoledne. Od čtvrt na jedenáct je připravena přednáška Stanisława Różyckiego na téma Łężczak – zelené plíce Ratiboře.

Následovat bude přestávka a ve dvanáct hodin bude slavnostně zahájena výstava Gabriely Habrom – Rozkosz. Polská fotografka je absolventkou Slezské univerzity v Katovicích (pobočka v Těšíně), Polytechniky v Czestochowe a také Vysoké školy administrativy v Bielsko- Białe.

V současné době působí jako vedoucí Vědeckého ústavu fotografie a multimédií Institutu umění Státní vysoké odborné školy v Ratiboři. Přednáší obory: klasická fotografie, malířství a také teorie umělecké didaktiky. V roce 2007 navíc zahájila doktorandské studium v oboru fotografie na Fakultě Rádia a Televize Slezské univerzity v Katovicích.

Je členkou Svazu německých fotografů – Deutsche Gesellschaft für Photographie. Gabrieliny umělecké realizace jsou spojeny zejména s přírodou, která je jejím hlavním pramenem tvůrčí inspirace. Přírodní motivy zachycuje ve formě maleb, zdůrazňuje tím jejich podstatu a také poukazuje na pomíjivost času. Zvláštní místo v její fotografické tvorbě má ekologie.

Jako ekologická aktivistka je laureátkou speciální ceny Zielony Czek’2008, kterou udělil Krajský fond ochrany prostředí a vodního hospodářství v Katovicích za umělecko–výchovnou činnost ve prospěch ochrany životního prostředí. Uskutečnila více než šedesát výstav doma i v zahraničí, a to včetně čtyřiceti individuálních. Na Opavsku se představila v letech 2000 a 2005, kdy svoji tvorbu prezentovala na zámku v Kravařích.

(ans)