V historické budově Slezského zemského muzea lidé mohou zavítat na výstavu Proč zvonily klíče, která připomíná 20. výroční sametové revoluce. Připraveny jsou nejen fotografie, ale také předměty připomínající tuto dobu, regionální noviny a další materiály.

Ve čtvrtek se zároveň můžete zúčastnit komentované prohlídky, kdy se vám průvodkyní stane Miroslava Nosková. Začátek je v deset hodin dopoledne.

Na druhou expozici musíte zavítat do suterénu muzea, kde vznikla Galerie Cella, která si za úkol vzala představit současné umění. V celkově druhé výstavě se můžete seznámit s uměleckou skupinou Pode bal, kterou tvoří tři pánové: Petr Motyčka, Antonín Knopp a Michal Šiml.

Výstava nese název sklizen.09, a jsou tak vidět díla z posledního roku. Pode bal je známá tím, že do umění se snaží vtáhnout politická témata. Nikoliv však jako propagandu, ale ve svých dílech je reflektují.

Mnohdy se Pode bal ukazuje jako umění jednoho muže - všichni tvoří společně. Tak to bylo u známých projektů Malík urvi nebo Zimmer Frei. V Opavě však můžete zhlédnout tvorbu jednotlivců.

Výstava bude otevřena do 27. listopadu.