Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vědecká delegace navštívila Chuchelnou

Opava – Na základě grantového projektu, na kterém již druhým rokem pracují studenti pod vedením doktora Zbyňka Holuba, by měla vyjít publikace o současném úzu běžně mluvené řeči na Opavsku.

15.3.2011
SDÍLEJ:

Setkání badatelů v Chuchelné. Na fotce zleva: Petra Neubertová, Monika Jedličková, doktor Zbyněk Holub a starosta obce Josef Kubný.Foto: archiv Petry Neubertové

V rámci toho členové týmu provádějí mj. terénní výzkum v okolních obcích a další zajímavou a přínosnou zastávku udělali před nedávnem také v obci Chuchelná. Před krátkým časem tedy, jak bylo zmíněno, zavítali do Chuchelné doktor Zbyněk Holub a studenti Slezské univerzity v Opavě Monika Jedličková a Lukáš Hrmel.

Zde už je očekávala místní rodačka a absolventka Slezské univerzity v Opavě, Petra Neubertová, která v současné době vyučuje na opavském Mendelově gymnáziu. Pro všechny zúčastněné měla připravený pestrý program.

Po přivítání hostů na obecním úřadě starostou obce Josefem Kubným následovala exkurze do místní kaple – hrobky knížat Lichnovských, prohlídka sarkofágů, nového kostela Povýšení svatého kříže a části obce. Během prohlídky starosta obce seznámil delegaci s historií rodu Lichnovských a dalšími zajímavostmi o vesnici.

Také se podařilo zajistit setkání delegace s pamětnicí a rodačkou z Chuchelné, paní Reginou Olejákovou, která poutavě vyprávěla o vztazích na česko-polském pomezí a o tom, jak sbírala materiály do svých knih o Chuchelné. Petra Neubertová rovněž pokračuje dalším výzkumem na česko-polském pomezí v oblasti užívání tzv. prajzského nářečí v této obci, a tím navazuje na svou diplomovou práci.

O Chuchelné a jejím nářečí již také v loňském roce mluvila na konferenci v Českých Budějovicích. Věřme, že se účastníkům projektu podaří sehnat i sponzory, kteří by pomohli zajistit hladký průběh vydání zmiňované knihy, a tím zachovat cenné informace pro další generace.

Autor: Tomáš Pustka

15.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení