O přízeň poroty tento rok usiluje přes padesát mladých soutěžících violistů z Austrálie, Bulharska, Česka, Číny, Francie, Gruzie, Íránu, Japonska, Jižní Koreje, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Španělska, Švýcarska, Ukrajiny a USA.

Od pátku do neděle budou probíhat soutěžní kola a v neděli 28. června udělá za letošním 53. ročníkem od 18.30 hodin tečku koncert vítězů s názvem Radost z vítězství. Uskuteční se opět ve velké dvoraně a vstup je pro veřejnost zdarma. (jih)

Beethovenův Hradec patří k nejvýznamnějším kulturním událostem, pořádaným v rámci Moravskoslezského kraje i celé České republiky. Historie soutěže se začala psát roku 1961 na počest pobytu slavného skladatele na zámku u knížat Lichnovských. Postupně se stala tradicí a každý rok na ní dostává příležitost některý z nástrojů: klavír, housle, viola nebo violoncello. Od loňského roku se jejím organizátorem stala Matice slezská jako organizace, jejímž posláním je pečovat o zachování a rozvoj historických, kulturních, uměleckých a národních tradic Slezska. Letošní ročník se koná pod záštitou hejtmanova náměstka Svatomíra Recmana a spolufinancuje ji Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury ČR, statutární město Opava a město Hradec nad Moravicí.