Na ostravském hudebním poli se skupina pohybuje už poměrně dlouhou dobu. Vznikla před čtyřmi lety a prakticky ihned debutovala deskou Don’t panic.

„Kluci tenkrát měli svou vlastní kapelu. Spojila jsem se s nimi, jelikož potřebovali zpěvačku, která zpívá anglicky. V plánu byl určitý hudební projekt ve Švýcarsku, z něhož nakonec sešlo. Spolupráci jsme nechtěli přerušit, a proto vznikli UP! GREAT,“ vysvětlovala zpěvačka a frontmanka pětičlenné skupiny Veronika Radimcová.

Směr, kterým se ubírá tvorba UP! Greatů, není jednotný. Patrné jsou prvky hardcoru, rocku a jiných hudebních žánrů, jež se navzájem mísí. „Neděláme to schválně. Nechceme se záměrně řadit k jednomu žánru a říkat, tak to bude. Na zkouškách se snažíme experimentovat. Jedná se spíš o intuitivní záležitost,“ pokračovala.

Žádné lži

První desku Don’t panic UP! GREAT vydali už v roce 2008. Letos následovala v pořadí druhá, která byla pojmenována No Lies. V překladu Žádné lži. Album zahrnuje celkem jedenáct písní o celkové délce téměř čtyřiceti minut.

„No Lies vznikalo přibližně dva roky. Potom jsme se zavřeli ve zkušebně a CD se nahrálo během dvou víkendů,“ popisovala stěžejní tvář kapely Veronika Radimcová. Název nejnovější desky v sobě nese hlubší smysl a znázorňuje filozofii celé skupiny: „Oproti našemu prvnímu albu je No Lies daleko vyzrálejší. Pojmenovali jsme ho zcela spontánně. Prostřednictvím desky Žádné lži chceme říct, jak by to mělo v životě vypadat a hlavně fungovat.“

Nabízí se také otázka, proč právě název UP! Great. Veronika Radimcová vše uvedla na pravou míru: „Nic zvláštního v tom nehledejte. Jde jen o slovní hříčku.“

Kapela začíná nové turné

NO! LIES TOUR 2011 bylo zahájeno v pondělí. Tehdy UP! GREAT poprvé představili svou zbrusu novou desku v pražském klubu Vagon. „Byla to celkem pecka. Vystoupili jsme s hudební skupinou Satisfaction. Opravdu se to povedlo,“ přidala pár postřehů zpěvačka kapely.

V rámci tohoto turné objedou prakticky celou republiku. V sobotu se na ně můžou těšit i fanoušci v Opavě. Jejich koncert je na programu od 21 hodin v Music clubu 13. Jako host UP! Great doprovodí skupina HC3.

„Spolu budeme hrát poprvé. Sobotního vystoupení se již nemůžeme dočkat,“ prozradila Veronika Radimcová, která si na závěr ještě zkusila vzpomenout, kdy v Opavě účinkovala naposledy: „Bylo to asi před dvěma lety. Tenkrát jsme se objevili v Jamu. Lidé se zapojovali. Vzpomínky jsou velmi pozitivní.“

Petr Dušek