Dá se skloubit filmování a freestylový fotbal?

Já si myslím, že se dá skloubit úplně vše, jen to chce odhodlání a chtít něco dokázat.

Já začal s freestylem v 15 letech a už od té doby jsem si dával kameru na stativ a natáčel sám sebe. Takhle jsem se k natáčení vlastně dostal. Postupem času jsem vyměnil míč za kameru, jelikož jsem si uvědomil, že vystupováním se opravdu neuživím a chtěl jsem dělat něco, co mě baví.

Takže já sám jsem tyhle dvě aktivity kdysi spojil a doufal jsem, že mě dokážou někam dostat. A ono to vyšlo. Takže se dá opravdu vše. Stačí chtít.

Fotbal a film. To jsou dvě silné stránky Víta Kanyzy, studenta prvního ročníku oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě. Své freestyle fotbalové umění předvedl i návštěvníkům Univerzitního plesu Slezské univerzity v Opavě.Fotbal a film. To jsou dvě silné stránky Víta Kanyzy, studenta prvního ročníku oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě. Své freestyle fotbalové umění předvedl i návštěvníkům Univerzitního plesu Slezské univerzity v Opavě.Autor: Martin Kůs

Vaše cesta k účasti na exhibici před finále Ligy mistrů v Berlíně v roce 2015 byla prý velice dramatická…

To je hodně komická historka. Den před odjezdem – já ani nevěděl, že někam pojedu – jsme měli rozlučkový večírek v Opavě s kamarádem, který se chystal na pár měsíců pracovat do Anglie.

Večírek dopadl jako obvykle. Za světla doma a v podnapilém stavu. Zkrátka to k studentskému životu patří.

Po pár hodinách spánku mi volali kamarádi David Grubl a Lukáš Munka, že musím okamžitě přijet do Berlína, že je jedno jak – letadlem, lodí, vlakem, na kole –, musím se tam dostat, jelikož nás oslovila UEFA, že pro ně máme pět dní vystupovat pod Braniborskou bránou a že půjdeme i na finále Ligy mistrů.

Sám nevím, jak jsem to vše stihl, ale sehnal jsem si odvoz z Opavy domů, vyzvedl věci, rodičům řekl, že jedu do Berlína, ti na mě zírali, jestli jsem nespadl z Marsu, a po dvou hodinách od hovoru jsem seděl ve vlaku směr Berlín. Takže to byla docela sranda.

Vít KanyzaVít KanyzaAutor: archiv Víta Kanyzy

Jak jste se dostal k natáčení snímku Road to Canarias?

V roce 2014 jsem dostal možnost odletět společně se spolužáky na Kanárské ostrovy natáčet dokumentární film o světelném znečištění a českých vědcích na Kanárech.

Tuto cestu jsme absolvovali znovu v roce 2015. Po návratu z téhle cesty jsem si doma sedl, prohlížel si záběry a napadlo mě, že bych mohl vytvořit i něco svého, např. bakalářskou práci.

Okamžitě jsem kontaktoval vedoucího oboru Multimediálních technik Martina Petráska, co si tom myslí. Řekl:

„Zní to dobře, do toho Víťo,“ a nápad byl na světě.

Jenže mi poté postupem času došlo, že tomu něco chybí, nějaká myšlenka, poselství, akce. Bez toho by to bylo nezajímavé, suché, obyčejné. Proto jsem se tam vydal naposledy v roce 2016 hledat zajímavé protagonisty, příběhy a letecké záběry.

Slibujete, že další dokument bude mít tentokrát humanitární tematikou.

Přesně tak. Další film bude z Haiti. Není to Tahiti. Tahiti je oproti Haiti bohatý a vyspělý ostrov uprostřed Tichého oceánu.

Haiti je nejchudší země západní polokoule, každoročně zpustošená řadou hurikánů, zemětřesení a různých přírodních živlů. Málokdo by se tam chtěl podívat a přesně proto jsem tam letěl já. Pomáhat jako humanitární pracovník Arcidiecézní charity Olomouc.

Ve filmu se tedy objeví nejen prostý a obyčejný život v jedné z nejchudších zemí světa, ale také jak a proč tam nejen česká charita pomáhá. Jde mi o to, aby si lidé po zhlédnutí tohoto filmu uvědomili, v jak krásné a bezpečné zemi žijí a aby si začali trošičku více vážit maličkostí.

A aby si třeba stejně jako já adoptovali dítě na dálku. Místo tří víkendů na Stodolní mohou rok pomáhat dítěti na Haiti.

Vít KanyzaVít KanyzaAutor: archiv Víta Kanyzy

Věříte, že sny se dají plnit?

Já si myslím, že jsem chodící příklad toho, že dají. Plním si je v jednom kuse. Ale nemusí to být jen cestování. Může to být cokoliv na světě, ale třeba si život užívat, brát ho takový, jaký je, a radovat se z každého dne.

Jakmile tohle budete dodržovat, tak se sny budou plnit samy. Já to měl tak, chtěl jsem v roce 2016 procestovat deset zemí světa za rok.

Myslel jsem na to každý den, hledal jsem způsoby, jak to udělat, komu kde co musím natočit, pomoct, abych se mohl podívat do cizí země.

Snažil jsem se a ono to vyšlo a nakonec jich bylo dvanáct.

VÍT KANYZA
Narodil se 9. září 1992 v 9.15 hodin v Opavě a žije v Horní Lhotě u Ostravy. Je studentem 1. ročníku magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba na FPF Slezské univerzity v Opavě.

Za svůj film Road to Canarias obdržel v prosinci loňského roku 3. cenu na mezinárodním festivalu outdoorových filmů.