Dveře do světa herectví otevřela Vítu Piskalovi hlučínská Základní umělecká škola Pavla Josefa Vejvanovského.

„Díky učitelce Lence Jaborské jsem objevil svět divadelních festivalů a zjistil jsem, že přesně tohle chci dělat. Když jsem se později plácal na Univerzitě Palackého v Olomouci, tak mi poradila, ať jdu studovat dramatickou výchovu v Brně na Janáčkově akademii múzických umění. Pak už jsem měl jasno,“ vypráví..

SRDCE PATŘÍ DIVADLU

Po absolvování akademie účinkoval v několika brněnských divadlech a objevil se také v seriálech Četníci z Luhačovic a Rozsudek. Na nedávném natáčení filmu Dívka za zrcadlem, kde sedmadvacetiletý Piskala ztvárnil roli herce, se setkal s umělci, jako jsou Oldřich Kaiser, Tatiana Vilhelmová nebo Vojtěch Dyk.

„Byla to zajímavá zkušenost, ale stejně inspirativní pro mě bylo hrát v Divadle Husa na provázku s herci, ke kterým jsem už při studiu vzhlížel,“ říká.

Přestože role ve filmech a seriálech přijímá rád, jeho srdce patří divadlu. „Nemyslím si, že zrovna počet seriálů, filmů nebo reklam je něco, čím bych se chtěl chlubit. Pro mě je opravdu důležitější divadlo. Ten kontakt s publikem, to je něco neuvěřitelného,“ vysvětluje skromně herec.

DOPOLEDNE KOUZELNÍK, VEČER ZÁPORÁK

V divadle ho baví střídat různé role. „Líbí se mi, když dopoledne můžu hrát Huga Hugíniho, kouzelníka v představení pro děti, a večer ztvárňovat v inscenaci Naše třída postavu Ryška, který vyvražďuje Židy,“ říká Piskala.

Proto ho baví divadelní improvizace, kde může mít pokaždé trošku jinou roli.

„Velkými improvizačními vzory jsou pro mě Jaroslav Dušek a Simona Babčáková. Když jsem absolvoval workshop se Simonou, radikálně jsem změnil svůj pohled na improvizaci. Hrát s ní byla opravdu zábava, to bych si chtěl ještě někdy zopakovat,“ mluví o svých vzorech a dodává, že z každého herce, kterého potkal, se snaží něco si odnést.

K divadlu se snaží vést i děti. Jako lektor jezdí na dětské tábory a chvíli také učil na umělecké škole v Hlučíně, kterou sám absolvoval.

Přestože Piskala nyní žije v Brně, na Hlučínsko se vrací kdykoliv má čas. „Líbí se mi, jak se tam lidé o ten kousek země starají a jak je tam hezky,“ pochvaluje si mladý herec. Dodává, že i když s divadlem hodně cestuje, jeho domovem je právě Hlučínsko.

Dominika Sladká