Úderem 16. hodiny začal uplynulý pátek ve Vítkově již třetí ročník festivalu s názvem Vítkovský komín. A do areálu společnosti Insportline, kde se jeho dějství odehrávalo, zamířila také naše redakce.

Jako první patřilo pódium na stagi žákovské kapele Základní umělecké školy Vítkov, kterou následně vystřídal vítkovský divadelní soubor Quo Vadis. Jeho členům se, dle reakcí publika, podařilo diváky do hry se svatební tematikou vtáhnout.

Nedlouho poté se na scéně začali chystat členové Smíšeného pěveckého sboru Komenský. „Tedy, krásně zpívají, to jsem ani nečekala, vážně jim to jde," ozývalo se od stolů a následovala odměna účinkujících potleskem.

„Upozorňuji, že se stále ještě jedná jen o zkoušku, ale děkujeme," odvětila dirigentka sboru. Třicet minut po osmnácté hodině se pak vystoupení rozjelo naostro a areálem se rozezníval repertoár českých i zahraničních skladeb.

S přibývajícími hodinami přibývalo také lidí, kteří si na Vítkovský komín našli cestu. Krátce před osmou si na své přišli zejména milovníci zvuku kytar, neboť pódium patřilo rockovému kytarovému duu, které si říká Petr&Richard UNPLUGGED. Posledním hudebním dárkem v rámci pátečního programu se pak stala kapela JH Y AMIGOS alias Jindra Holubec Y AMIGOS, která návštěvníky potěšila rytmy rapu a funky muziky.

Konec prvního dne festivalu se pak nesl ve znamení letního kina, promítal se zde snímek Muž na laně.

A kde se vlastně nápad uspořádat festival tohoto druhu vzal? „Spolu s kamarádem Filipem Reisnerem jsme si řekli, že se tady nic moc neděje, a tak jsme se rozhodli, že uděláme festival. Od začátku jsme věděli, že chceme, aby byl program co nejvíce pestrý. Kdyby to záleželo jen na nás, tak by tady hrál asi jen metal a rock, ale o tom to není," prozradil hlavní organizátor Vítkovského komína Vítězslav Tomeš.

Oba se považují za domorodce a tak trochu i místní nadšence.

Přípravy na festival začínají už od podzimu, kdy se kontaktují větší kapely. Jednou z nich byl na letošním ročníku Vítkovského komína bezesporu také českobudějovický Oceán, v jehož původní sestavě figuroval také Petr Muk. Tato skupina se stala headlinerem sobotního programu, spolu s ukrajinskými Scream Inc., kteří jsou považováni za nejlepší revival Metallicy v Evropě.

Kromě nich se představili ještě i brněnští Progres 2 s fenomenálním hudebníkem Romanem Dragounem v čele, hardrockoví Special band či vítkovská skupina Bez Hluku.

„Letos nám perfektně vyšlo počasí, musím pochválit také partu lidí, která se na organizaci podílela, stánkaře a další. Během pátku i soboty prošla areálem přibližně tisícovka návštěvníků," poznamenal Vítězslav Tomeš.