Vladimír Birgus, který má trvalé bydliště v Praze, je s Opavou spjatý jako vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (ITF FPF) v Opavě. ITF se pod jeho vedením dostal na špičku fotografických škol v České republice, skvělé jméno má i v zahraniční.

Profesor Birgus převezme cenu z rukou primátora Zdeňka Jiráska ve středu 24. září v 19.00 hodin ve Slezském divadle, kdy se zde v rámci festivalu Bezručova Opava koná koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Primátor se podle svých slov zná s šéfem ITF od okamžiku založení SU v Opavě. „Měl jsem možnost poznávat profesora Birguse dlouhou dobu. Rád jsem se díval na jeho fotografie, rád jsem s ním diskutoval. Každé setkání s ním bylo pro mě osvěžující a příjemné. Svou činností se zasloužil o výraznou propagaci nejen Slezské univerzity, ale i města Opavy," vyjádřil Zdeněk Jirásek.

Vladimír Birgus: Opava je můj druhý domov

Co říkáte na své ocenění?

Je to pro mě obrovská pocta. Opava je dvacet pět let můj druhý domov. Své ocenění beru jako uznání pro celý Institut tvůrčí fotografie za to, co dělá pro kulturní život v tomto městě i mimo něj.

Co chystá ITF v blízké budoucnosti?

Nyní vystavujeme v Kolíně nad Rýnem na veletrhu Photokina, kde ITF patří mezi deset škol z celého světa, které se zde prezentují. V listopadu pak představíme na fotografickém festivalu v Paříži čtyři avantgardní autory: Františka Drtikola, Jaromíra Funkeho, Eugena Wiškovského a Jaroslava Rösslera.

Z Paříže výstava poputuje rovnou do opavského Domu umění, tedy kromě Drtikola, který zde již představen byl. Pak ji čeká prezentace ve Švédsku.

A vaše osobní profesní plány?

Chci dokončit katalog a výstavu Josefa Sudka, která bude v Kanadské národní galerii v Ottawě, a která pak poputuje do USA a Evropy. V květnu příštího roku pak chystáme velkou přehlídku prací našich studentů a absolventů k pětadvaceti letům vzniku ITF.

Zuzana Urbánková