Mezi gratulanty tenkrát chyběla cimbálová muzika Burčáci, jejíž členové jsou přáteli Výhonku. Cimbálové muziky se rozhodly setkání vynahradit v letošním roce. Posezení u cimbálů se uskuteční v sobotu 28. března od 19.30 hodin.

Víno, zpěv, tanec a nejen to patří k besedě u cimbálové muziky. Pravou folklorní náladu budou moci okusit všichni ti, kdo se vydají v sobotu do restaurace Červeného zámku v Hradci nad Moravicí. Zahrají zde a zazpívají dvě cimbálové muziky, které k sobě mají daleko místně, ale blízko láskou k folkloru a lidové písni.

Za opavskou cimbálovou muzikou Výhonek přijede na hudební návštěvu muzika Burčáci z Míkovic od Uherského Hradiště. Burčáci se zapsali, a ještě stále zapisují do tradičního lidového kumštu na Slovácku svým nezaměnitelným a dlouhodobým, dnes už více než čtyřicetiletým hudebním účinkováním. Ještě víc ale poznamenali kulturní život obce, ze které vyšli, Míkovic.

Srovnáme-li desítky podobných okolních dědin, můžeme konstatovat, že folklorní dění je málokde tak bohaté a časově nepřetržité. Tradiční hody, fašanky, dožínky, vánoční večery, besedy u cimbálu, to už si bez Burčáků či jejich nástupců, Mladých Burčáků, není možné představit. Ale muzikanti nedělají své umění jen doma.

Nelze si bez nich ani představit jízdu králů ve Vlčnově, mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, kde už jsou legendární svou účastí při soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, za niž právem dostali ocenění laureáta MFF. I tato muzika má za sebou účinkování na mnoha festivalech jak v Česku, tak v celé Evropě.

Primášem Burčáků je František Illík. O desítku let mladší je cimbálová muzika Výhonek, která vznikla kolem primáše Zdeňka Šmikny. V Opavě se seskupilo několik muzikantů a zpěváků, kteří buď pocházeli ze Slovácka a Valašska, nebo se seznámili s bohatstvím slovácké lidové písně v předchozích létech a zamilovali si ji.

Postupně se okruh rozrůstal nejen o muzikanty, ale i o zpěváky, zpěvačky, tanečníky, a tak to dalo vzniknout seskupení ctitelů folkloru, který již padesát let nese název Slovácká obec Výhonek. A jaké toto setkání bude, se dozvíme v sobotu.

Lístky jsou k dostání v hradeckém infocentru.