„Po cestě ke gejzírům jsme dvakrát zapadli v písečné návěji a museli jsme auto vyhrabávat z písku; podruhé jsme přitom málem zničili spojku. Při hledání objížďky volnou krajinou jsme se s Daliborem prošli přes minové pole, což jsme se později dozvěděli z úplně nové tabule u cesty při objíždění neprůjezdné oblasti,“ vzpomíná Petr Vlk.

I takto dramatické okamžiky zažívali na své cestě účastníci přírodovědné expedice do Chile, jejíž většinu tvořili zástupci z řad Slezského zemského muzea v Opavě. Hlavním cílem výpravy bylo zkoumat epifytické mechorosty a díky povolení chilské agentury ochrany přírody „CONAF“ také nasbírat jejich vzorky.

Součástí jejich záměrů bylo také shromáždit materiál na výstavu Přírodou Chile - Od vyprahlé Atacamy k patagonským ledovcům, která bude přístupná veřejnosti od zítřka do 13. dubna v areálu Arboreta Nový Dvůr a jejíž vernisáž se tady uskuteční dokonce už dnes.

Výstava je retrospektivou třítýdenní přírodovědné expedice týmů dendrologů a botaniků po chilských národních parcích a rezervacích. Návštěvníci se seznámí s rozmanitými podobami chilské přírody i s dílčími výsledky studia epifytních mechorostů na místních dřevinách. Prostřednictvím informačních panelů, autentických fotografií a prezentace podbarvené tradiční hudbou se na chvíli diváci přenesou do jihoamerické divočiny, kde spolu s členy expedice procestují bezmála deset tisíc kilometrů a navštíví patnáct jedinečných chilských parků a rezervací.

Seznámí se s jedinečnou flórou a faunou chilské vysokohorské stepi, polopouště a pouště, lesních a přímořských biotopů či patagonské stepi. Objeví krásu zasněžených andských štítů, doutnajících vulkánů a horských jezer, zalapají po dechu u nejvýše položených gejzírů na světě a budou trnout při pohledu na azurově modré patagonské ledovce.

V rámci výstavy si návštěvníci mohou prohlédnout nově získané herbáře, minerály a další sbírkové předměty. Výstava je doplněna vybranými exponáty chilských ptáků ze stávajících sbírek muzea, nebudou chybět kolibříci, tučňáci či draví ptáci.

Základní vstupné na výstavu stojí 40 korun, zlevněné (děti a důchodci) 20 korun a rodinné 80 korun. Vstupenka platí rovněž do skleníku s tropickými a subtropickými rostlinami a do samotného arboreta, které má i v zimních měsících co nabídnout. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.

Můžete zde vidět rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z východního a západního pobřeží a středozápadu severní Ameriky. Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším v republice.

V expozici se nacházejí zástupci obřích „mamutích stromů“ – sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.

Těšit se na vaši návštěvu budou její autoři Dalibor Lička, Petr Vlk a Vítězslav Plášek, ale také její producentka Marie Augustynková či ti, kteří se zasloužili o její instalaci Dalibor Lička, Kamila Mücková, Eva Ptáčková a kolektiv.