Ve středu se v jejím rámci uskuteční beseda s Antonínem Zelenkou a Leo Žídkem, kteří vzpomenou na život v komunistickém Československu. Výstava Proč zvonily klíče se ohlíží za listopadovými událostmi 1989 v Opavě.

Beseda má název Zářné zítřky aneb Bylo to včera. Antonín Zelenka, předseda opavské pobočky Konfederace politických vězňů, vystudoval vojenskou akademii, ale po roce 1949 byl ve vykonstruovaném procesu z armády propuštěn a odsouzen na 8 let vězení. Leo Žídek, člen Konfederace politických vězňů, za svůj život také zažil hodně zloby a nenávisti, přesto se dokáže na mnohé zážitky a problémy dívat s nadhledem.

Jeho životním krédem je: Největší umění je umění odpouštět. „Lidé jako on a pan Zelenka jsou nám příkladem a povzbuzením a nutí nás zamýšlet se nad křehkostí mezilidských vztahů,“ uvedla k besedě tisková mluvčí muzea Lada Truparová.

Přesně za týden, 25. listopadu, se v 18.30 hodin bude konat komponovaný pořad Richarda Pogody s názvem Hej, pane králi. „V pořadu uslyšíte písně V + W, Pavla Dostála, Miroslava Horníčka, Karla Kryla a Richarda Pogody, které zazněly z jeviště opavského divadla v listopadu 1989,“ poznamenala na závěr Truparová.