První, již zahájená výstava zavede zájemce za amonity do výstavní budovy Slezského zemského muzea (SZM).

Celý název výstavy zní Amoniti – ozdoby i dravci dávno zaniklých moří. „Tito vymřelí draví mořští hlavonožci se vyskytovali i na území Opavska a Ostravska. Paleontologická sbírka Slezského zemského muzea nabízí i kolekce karbonských amonitů z Nízkého Jeseníku a jurských amonitů ze Štramberka.

Součástí výstavy jsou rovněž ukázky hlavonožců zapůjčené dalšími institucemi a soukromými badateli,“ uvedla vedoucí prezentačního oddělení muzea Kamila Streitová. K výstavě se navíc ve dnech 16. dubna a 5. května uskuteční s kurátorem Martinem Hanáčkem komentovaná prohlídka, jež je určená veřejnosti vždy od 17 hodin. O amonitech se můžou dozvídat lidé do 18. května.

Další výstava zavede návštěvníky do Arboreta Nový Dvůr. Právě zde bude ve středu 25. března, zahájena expozice s názvem Arboretum Nový Dvůr v Evropě – evropská dimenze dendrologických sbírek Slezského zemského muzea.

„Výstava se koná v rámci předsednictví České republiky v Radě EU. Návštěvníci se na ní dovědí o historii arboreta, rozsáhlosti sbírek, spolupráci s dalšími botanickými zahradami Evropy, získají informace o fungování arboreta jako vědecko výchovného a sbírkotvorného zařízení Slezského zemského muzea evropské dimenze,“ doplnila Kamila Streitová.

Navštívit tuto expozici můžete do 30. června.

Muzeum nabízí ještě jeden program. Ve výstavní budově se uskuteční přednáška Petra Kozáka, který bude mluvit na téma Zrod stavovského Hlohovska. Uskuteční se ve středu 25. března od 18 hodin. „Akce bude zároveň prezentací stejnojmenné knihy, která je věnována mocenským strukturám slezského pozdního středověku,“ poznamenala na závěr vedoucí prezentačního oddělení.