Dvě z nich můžete vidět do 17. srpna. Výstava v Galerii Librex končí posledním dnem měsíce července. Dva pedagogové vystavují svá díla v galerii na Ostrožné ulici. Alena Zupková a Petr Hanousek představili svou kolekci nesoucí název Dvojí snění. Výstava byla také nedávno představena v Ratiboři. Kromě maleb můžete shlédnout do 30. července monotypy, kresby a papírovou batiku převážně v abstraktním pojetí. Petr Hanousek je ředitelem Základní umělecké školy Háj ve Slezsku a jeho zástupkyně Alena Zupková učí výtvarný obor. Právě výtvarný obor této ZUŠ získal v dubnu v Povážské Bystrici hlavní cenu na celoslovenské výtvarné soutěži s mezinárodní účastí Výtvarné alternativy. V příštím roce bude své práce prezentovat v širší míře na nesoutěžním ročníku Bienále.

Joy AdamsonováDivoká Afrika Joy Adamsonové se stala motivem výstavy, která je instalována ve foyer Městského domu kultury Petra Bezruče. Především fotografie a dokumenty zachycují kořeny slavné opavské rodačky a také to, jakým způsobem se snažila navracet zvířata do divoké přírody. Autorka Lvice Elsy je považována především za ochránkyni přírody, které se podařilo vytvořit národní parky v Keni. Slavná spisovatelka se narodila v Opavě v roce 1910 a za svůj život zhotovila až 800 portrétů keňských příslušníků, což v Keni považují za národní poklad. Divoká Afrika Joy Adamsonové by se měla s pomocí organizátorky výstavy Zuzany Beranové a města Opavy od příštího roku stát stálou expozicí v plánovaném Obecním domě. V městském domě kultury bude k vidění do 17. srpna.

Stejně dlouho můžete vidět výstavu s názvem Koliba, která je umístěna v památníku Petra Bezruče na Ostrožné ulici. Historie uměleckého spolku 1914-1923. Jak již název napovídá, uskupení Koliba vzniklo v roce 1914. Českou kulturu počátku 20. století reprezentují skupiny, jejichž umělecké programy měly často rozdílné ideje. Ve skupině Koliba se sdružili umělci, kteří měli nějaký vztah k Moravě, Slezsku a Slovensku, zajímali se o kulturu slovanských zemí. Ovšem rychle se měnící představy zapříčinily brzký rozpad uskupení. Díky bohatství sbírek opavských institucí se můžete dozvědět více o skupině Koliba.K vidění jsou sbírky grafiky, uměleckořemeslné předměty a dokumenty ze života Kolibanů, jimiž byli Vojta Sapík, František Tučný, František Horečka a František Žemlička.