První filmový den se uskuteční v pondělí 30. března.

Několik organizací se podílelo na tom, aby se festival Jeden svět mohl i letos uskutečnit ve slezské metropoli. V pondělí začne v Loutkovém divadle v Opavě a nabídne první čtveřici dokumentárních snímků. Projekce začíná v 16 hodin.

Jako první bude promítnut americký snímek Japonský příběh lásky a nenávisti. Sociálně kritický dokument ukazuje společnost orientovanou na výkon v jiném, světle, v němž se zářné příklady pracovitosti mění ve vyčerpané trosky.

Dokument vznikl v loňském roce. Stejný rok vzniku má připsán i dokument českého autora Lukáše Přibyla, který bude následovat. Jmenuje se Zapomenuté transporty do Estonska. Třetím pondělním snímkem bude nigerijské dílo Jedovatý plamen. Dynamicky pojatý dokument sleduje úsilí dvou mladých aktivistek.

První festivalový den uzavře norský dokument Příběhy z Jodoku, který natočil významných polský režisér Andrzej Fidyk. Zachycuje brutality páchané v novodobých koncentračních táborech, v nichž trpí a umírají desetitisíce severokorejských politických vězňů.