Babička měla premiéru před rokem. Tvůrci jako slogan zvolili: „Erotická tragikomedie o stárnoucí ženě, která chce vrátit čas.“

Pětapadesátiletá Tamara alias babička má už dost mužů své generace, které vidí jako neustále rozumující, zatrpklé a zbavené všech ideálů. Podává si inzerát: Zralá, mírně zvrhlá žena, hledá chlapce od 18 do 24 let. Přihlásilo se jí 650 chlapců….

Od té doby nic jiného nedělá, než třídí inzeráty, vybírá si chlapce a setkává se s nimi. Záhy zjistí, že jim nahrazuje matku, učitelku sexu, léčitelku duše. „Chcela som vyrozprávať príbeh ženy, ktorej sa jej milenecký príbeh začne miešať s úlohou babičky. Tento film je oposlednom nádychu ženy pred starobou, ktorej sa niektoré ženy boja viac ako smrti.

Okrem smrti je tu ešte jedna možnosť, zmieriť sa s úlohou babičky,“ představila svůj záměr režisérka Zuzana Piussi.

Roli Babičky ztvárnila Tamara Archlebová. „Diváci si budou moci utvořit vlastní názor na kontroverzní „rouhavý a podvratný“ film Babička,“ upozornil Jiří Siostrzonek, který dodal, že slovenské představitelky Piussi a Archlebová představují divákům egoistický, do sebe zahleděný model inteligentní emancipované ženy, která boří tradiční představy o ženách v babičkovském věku.

„Konzumní způsob sexuálního uspokojování na prahu zavírajících se dveří stárnoucí představitelky bude jistě pobuřovat širokou veřejnost, protože nekompromisně odkrývá tabuizovaná témata. Tento film je však také zároveň o mužích, kteří v dokumentu rovněž nevytvářejí pozitivní a tradovaný obraz mužských ctností,“ poznamenal Siostrzonek s tím, že tento film je zapotřebí vidět, protože je znepokojivý a nastoluje otázky, před kterými se rádi schováváme.

Jiří Siostrzonek přišel s nápadem Klubu dokumentárního filmu, který dneškem začne, z několika důvodů. „Český dokumentární film již dávno není chudým příbuzným hraného filmu. Od 90. let minulého století vznikla řada festivalů a iniciativ, které se filmovému dokumentu systematicky věnují,“ uvedl a jedním dechem dodal:

„Přesto má milovník dokumentárního filmu mizivou příležitost navštěvovat v místě bydliště filmový klub, který by se věnoval výhradně dokumentu. A tak nadšenci mohou vidět skvostné filmy české a zahraniční produkce většinou jen na programu ČT2, navíc bez možnosti zhlédnout je znovu.“

Klub dokumentárního filmu OKO chce tuto situaci v Opavě změnit a nabídnout příznivcům dokumentu projekce, setkání a dialogy s tvůrci, vzdělávací akce, komponované pořady, tvůrčí dílny, přednášky, které pracují s tímto nezastupitelným filmovým žánrem.

Odkazy: CSFD