Kurátorkou expozice je Markéta Tymonová a vernisáž začne v 17 hodin.

„Reprezentativní výstava, která vůbec poprvé souborně mapuje problematiku kamnářství a výroby kachlových kamen na Moravě a v české části Slezska, seznámí širokou veřejnost s vývojem tohoto efektivního způsobu vytápění obytných prostor v různých sociálních prostředích, jako jsou hrady, města, kláštery, od středověku do raného novověku,“ uvedla k výstavě kurátorka Markéta Tymonová.

„Prostřednictvím ikonografických pramenů, dobových vyobrazení, modelů a vybraných kachlových výrobků prezentuje kamna jako představitele vyšší úrovně kultury bydlení a zároveň jako nositele různých ideových poselství, skrytých v promyšleně uspořádaných obrazových galeriích, jež dokumentují způsob myšlení a mentalitu doby, v níž vznikly,“ doplnila kurátorka

Mezinárodní charakter zobrazovaných témat, jakož i samotné ztvárnění jednotlivých motivů na čelních stěnách komorových kachlů, ať již jde o tematiku světskou (lov, honitba, turnajové scény, heraldika aj.), náboženskou (staro- či novozákonní motivy) či fantaskní (Meluzína, gryfové, draci), dokládá vysokou řemeslnou zručnost a vysokou uměleckou úroveň vystavených artefaktů.

„Tyto jedinečné doklady hmotné i duchovní kultury každodenního života našich předků budou na výstavě přiblíženy i prostřednictvím katalogu, kde budou podány bližší informace o vystavených předmětech,“ uzavřela pozvánku na výstavu Tymonová.

V rámci výstavy je opět připravena i komentovaná prohlídka. Pro veřejnost se uskuteční ve čtvrtek 14. května v 17 hodin. Prohlídky pro školy lze dohodnout na telefonním čísle 553 714 809. Výstava potrvá do 23. srpna a na jejím vzniku se kromě Slezského zemského muzea podílely Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Ústav historie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Finančně se na výstavě podílely keramické závody Hein z Oder.