Třetí abonentní koncert v Opavě bude patřit Pražskému kytarovému kvartetu. S koncertem, který nese název Hudba čtyř staletí, vystoupí od devatenácti hodin v prostorách Sněmovního sálu minoritského kláštera.

Pražské kytarové kvarteto je vynikající a světově proslulý soubor. V Opavě vystoupí se skladbami Gaspara Sanze, Jana Václava Stamice, George Gershwina, Edvarda Griega, Césara Francka, Štěpána Raka, Sergeje Rachmaninova a Dariuse Milhauda.

Hudební těleso bylo založeno v roce 1984 na pražské konzervatoři. Soubor, složený z laureátů mezinárodních soutěží, si brzy získal přízeň publika doma i v zahraničí. Kvarteto je zváno na významné hudební festivaly, koncertovalo ve většině zemí Evropy, v USA, Izraeli, absolvovalo stovky koncertů v České republice.

Jeho interpretační umění je zaznamenáno na mnoha nahrávkách pro rozhlas, televizi a na řadě kompaktních disků. Odborná kritika oceňuje nejen virtuozitu jednotlivých členů, ale především perfektní souhru, osobitý hudební výraz kvarteta a vkusný výběr repertoáru.

Podle některých odborníků patří dnes Pražské kytarové kvarteto mezi nejlepší soubory tohoto typu na světě. Tyto kvality inspirovaly řadu vynikajících českých i zahraničních skladatelů ke zkomponování děl přímo pro tento soubor ( J.W. Duarte, Š. Rak, J. Morel…).

Dalším, neméně bohatým zdrojem repertoáru jsou vlastní transkripce skladeb různých stylových období. V podání kvarteta je též možno slyšet koncert pro čtyři kytary a orchestr od Joaquína Rodriga.

Pražské kytarové kvarteto hraje v tomto složení: Marek Velemínský, Václav Kučera, Jan Tuláček a Patrick Vacík.