Sestavený je z Komenského textů Obecná porada o nápravě věcí lidských. Texty vybral Alfred Strejček a hudbu složil Štěpán Rak. Má šest částí a je nastudovaný v české, německé, anglické, latinské a španělské, italské i ruské verzi.

V dokonalé souhře Rakovy hudby a Strejčkova přednesu vyznívají Komenského myšlenky tak živě, jako by byly vytvořené pro dnešek. Koncert Vivat Comenius byl uvedený roku 1992 pod záštitou UNESCO ke 400. výročí narození Jana Amose Komenského a dosud ho slyšeli posluchači v třiatřiceti zemích čtyř kontinentů.

Kytarový virtuóz Štěpán Rak je také hudební skladatel a pedagog. Vystudoval pražskou konzervatoř a Hudební fakultu AMU. Během svého působení ve Finsku vyučoval na konzervatoři, pořádal mistrovské kurzy, dělal přednášky a koncertoval.

Po návratu do Československa pokračoval od roku 1980 v pedagogické i koncertní činnosti na hudebních školách. Působil rovněž jako člen odborných porot na různých mezinárodních hudebních soutěžích a od roku 1982 je pedagogem kytarové hry na AMU.

Známý herec, moderátor a recitátor Alfred Strejček vystudoval JAMU a přesídlil do Prahy, kde působil v několika divadlech. Od roku 1988 je na volné noze a patří mezi významné a kultivované české moderátory. Zaměřuje se hlavně na hudební pořady a různé kulturní akce.

Známé je jeho časté účinkování v Českém rozhlase a spolupráce s umělci, například s herečkou Jitkou Molavcovou nebo s vedoucím souboru Hradišťan Jiřím Pavlicou, patří mezi hlavní tvůrce festivalu Ortenova Kutná Hora.