Úterý, pět hodin odpoledne. Obchodní centrum Breda&Weinstein je v nultém patře takřka přeplněné. Lidé chvilku upírají pohledy směrem na pódium, chvilku ke dveřím. Netrpělivě očekávají příjezd Zdeňka Trošky spolu s hereckou delegací. Ti sem totiž přivážejí předpremiéru pokračování bláznivé letní komedie Babovřesky 2.

Nejprve přijíždí samotný režisér, herci mají zpoždění. „Přátelé, moc se omlouvám, ale jsem nemocen, autogramiády se nezúčastním," zklame hned na začátku Zdeněk Troška Opavany. Přesto ale ochotně ještě dobrou půlhodinu odpovídá na jejich dotazy, hází úsměvy a vtipy na všechny strany a přibližuje průběh natáčení Babovřesek.

Poté, co se zpožděním přijíždí herecká delegace, kterou tvoří například Jana Synková, Jindřiška Kikinčuková nebo Pavel Kikinčuk, odchází do Ka-Varny, kde se setkává s redakcí Deníku.

Opavu poprvé navštívil během roku 1979

„Opava je nádherná, od doby, co jsem ji viděl naposled, rozkvetla," říká hned na úvod Zdeněk Troška s tím, že Opavu poprvé navštívil v roce 1979.

Taky připomíná, že přesně za rok by se sem chtěl podívat znovu a představit opavskému publiku Babovřesky 3, které už v tuto chvíli mají hotový scénář. „Tento film vznikl na přání diváků. Pořád mi psali: Pane Troška, natočte prosím zase něco takovýho, jako bylo Slunce, seno. Abychom se mohli potěšit něčím českým.

Tím ryze českým humorem, těmi babkami a podobně," vysvětluje Zdeněk Troška, proč se vůbec rozhodl Babovřesky natočit.

A diváci to kvitovali s nadšením. „Babovřesky byly divácky nejnavštěvovanějším a nejúspěšnějším filmem loňského roku. Tady tahleta nízko rozpočtová komedie s těmi babkami v hlavní roli porazila všechny americké, hollywoodské megafilmy," popisuje režisér s tím, že se sice setkal s pochopením u diváků, nikoli u akademiků.

„V novinách o tom úspěchu moc nepsali, protože to natočil Troška. Kdyby to natočil jiný režisér, tak je to zase úplně o něčem jiným. Taky udělali páni akademici to, že než aby dali Troškovi cenu za diváckou přízeň v Českém lvu, tak ji radši pro jistotu úplně zrušili. Tak tady vidíte, jak to chodí," krčí rameny Zdeněk Troška.

S akademiky si podle jeho slov ale těžkou hlavu nedělá, divácká přízeň je pro něj důležitá mnohem víc. „My máme opravdu radost, že si diváci tento film oblíbili a že se jím těší. Zasmějí se, potěší a za ty dvě hodiny přijdou na jiné myšlenky. Když si dneska pustíte televizní noviny, tak byste po půl hodině skočila z okna. Černá kronika, jiná hrůza a děs.

Takže takhle vám to řeknu narovinu: Babovřesky jsou českej humor, česká sranda, český blázniviny."

Na závěr zve Zdeněk Troška do kina čtenáře: „V tomhletom nepříjemným počasí, mrazivém a mlhavém se přijďte zahřát do kina, uvidíte krásné jihočeské léto. Slunce svítí, zelená tráva. Opravdu si vyčistíte hlavu a zasmějete se u komedie z vesnice."

Co říká Zdeněk Troška na Opavu?Opava je krásný město, měl jsem to štěstí, že jsem ji mohl navštívit. Poprvé v životě jsem tady byl, je to delší dobu, v roce 1979. Takže to bylo ještě trošičku takové to dělnické město. Teď je ale Opava nádherná, rozkvetla. Je opravená, je tady spousta nádherných památek.

Člověk si ani neuvědomil, když procházel těmi ulicemi, co se skrývá pod nánosem té opršené renesance, jak já říkám. Když se ta fasáda opraví a ten dům se vyloupne ve vší kráse, tak je náramná radost na to pohledět. A já tu pak chodím, procházím se a říkám si: Páni, to byl ten dům.

Člověka to opravdu zahřeje, protože já mám architekturu moc rád. A Opava je v tomto směru opravdu nádherné město, proto jsem si ji oblíbil.