Železniční modeláři ze Lhoty u Opavy představují svůj model kolejiště veřejnosti ve sklepních prostorách tamní Základní školy Labyrint už sedm let. V dohledné době si ale adresu změní, protože se budou stěhovat do objektu nového. Během uplynulého víkendu měli zájemci poslední možnost spatřit kolejiště na vlastní oči a zatím není vůbec jisté, kdy budou moci třicet metrů čtverečních velký model obdivovat znovu.

NA ROZEBRÁNÍ MAJÍ ČAS DVA MĚSÍCE

Ještě nadcházející víkend proběhne jedno neveřejné ježdění. To však bude určeno primárně pouze pro modeláře, kteří u zrodu kolejiště stáli. Pak už na řadu přijdou krabice a „demoliční četa“. „Kolejiště musíme stihnout demontovat do dvou měsíců, končí nám totiž nájemní smlouva. Co půjde sundat, to se sundá jako třeba stromečky, domečky a podobně. Vše se uloží, aby se nic nepoškodilo, pak se kolejiště rozebere, panely se uschovají na dočasné místo. Tam bude vše zakonzervováno, dokud se nevystaví nová hala,“ přiblížil plány na následující týdny jeden z modelářů, Jakub Javorek.

Do vysněných nových prostor to nadšence táhne hned ze dvou důvodů. „Především jsme chtěli být ve svém. No a potom také když už budeme mít k dispozici takový pěkný prostor, chceme kolejiště do budoucna i zvětšit, zlepšit, zkrátka ukázat zase něco nového,“ vysvětlil Jakub Javorek.

Stěhovat se však nebudou nikam daleko. Symbolicky se totiž přemístí do bezprostřední blízkosti vlakového nádraží. „Nová hala bude kousek odtud. Zůstaneme ve Lhotě u Opavy, to byla vlastně naše první vize, že tady chceme dále působit. I proto, že jsme modeláři ze Lhoty, tak aby se například nemusel měnit název. Aby zde prostě ta tradice kolejiště zůstala. Budeme se stěhovat na louku, která se nachází vedle zastávky Lhota u Opavy hned vedle kolejí,“ popisoval. Po přestěhování bude moci mít model až devadesát metrů čtverečních, počítá se třeba i s obchůdkem se suvenýry. Kdy se ale začne stavět, se zatím neví, vše záleží na finančních prostředcích.

Kromě vlaků samotných si modeláři pohrávají s detaily, na kterých si zakládají. Než však budou na novém modelu znovu k vidění, nějakou dobu potrvá. „Bude trvat přibližně dva roky, než se kolejiště dá znovu dohromady tak, jak je vidíme tady. Budou to jen holé krajiny a koleje. Ale že by se člověk mohl dívat na detaily, to bude chtít určitě delší čas,“ konstatoval závěrem Jakub Javorek.