Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrození jedné výstavy

Opava – Jak uvedl při vernisáži dramaturg kulturních akcí v Obecním domě Jan Kunze, Tomáš Valušek je další výtvarník, který má silné vazby k našemu regionu. Tomáš Valušek pochází z Hradce nad Moravicí a jeho vzorem je jiný místní umělec Kurt Gebauer, dlouholetý profesor Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Tomáš Valušek se umí z umění radovat a rád při své tvorbě využívá přírodní materiály.Foto: DENÍK / Jaroslva Malá

Na výstavě s názvem Plodivá energie jsou k vidění Valuškovy kresby pastelem, sochy a fotografie landartových instalací. Na začátku projektu byla spíš náhoda než plánování. Ze zdravotnického zařízení Rehamedica Žacléř přišla nabídka na kresby, které by vyzdobily pokoje ženám, jimž se nedaří otěhotnět.

„Chtěl jsem do strohých nemocničních pokojů umístit meditativní obrazy, které budou ženám dodávat energii a vitalitu,“ vysvětluje Tomáš Valušek. Dalším důvodem k pokračování tohoto námětu bylo těhotenství partnerky a narození dítěte. Téma ho zaujalo, začal je rozpracovávat do souborného cyklu Plodivá energie.

První trimestr

Tomáš Valušek je především sochař. Na výstavě v sále a na terase jsou umístěny drobnější sochy ze zlaté opuky, pískovce a dřeva. Jsou na nich rozpoznatelné opakující se fragmenty srdce, plodu, prsou, spermie… „Příkladem takové sochy je Fontanela. Dřevo a kámen jsou dva rozdílné, a přece podobné materiály, a vzájemně se krásně doplňují,“ říká k jedné ze soch autor.

Druhý trimestr

„Nelákají mě příliš veřejné zakázky, nemám chuť procházet klikaté úřední cesty, obesílat soutěže, účastnit se konkurzů. Mám raději soukromého zadavatele, kterému vypracuji přesný model své práce, a v diskuzích pak vzniká definitivní podoba,“ říká umělec, a tak je jasné, proč jsou na fotografiích zachyceny práce, které najdeme na zahradách osvícených majitelů.

Jde už o rozměrnější artefakty tzv. landartového charakteru. Valušek u nich mohl využít svůj vztah k materiálu, kombinuje různé druhy kamene, břidlici. Vedle ryze uměleckých instalací vytvořil i praktické účelové stavby. Jednou z nich je „dětský koutek“ na jedné z jakartovických zahrad.

„Původně to byla hromada suti, kterou jen odvézt by bylo finančně náročné. Tak jsem ji upravil jako místo ke hraní pro malé děti. Využil jsem jen přírodní matriály, je tu drcená břidlice, tráva, kameny, písek, žádná umělá hmota. Cestička trávou vysypaná jehličím symbolizuje pupeční šňůru vedoucí do tohoto zákoutí radosti a her. Až děti povyrostou, může se místo stát dráhou pro koloběžky a podobně, zkrátka poroste s dětmi,“ líčí okolnosti vzniku Valušek.

Třetí trimestr

Dochází ke zvětšování landartových instalací, ze zahrad expandují do volné přírody. Někdy nenápadně kamenným prstencem obejmou rybník na Albertovci, u bíloveckého biotypu se oblé tvary velkých kamenů noří do vody a připomínají dítě uvnitř matčina těla.

Zajímavou příležitostí byla práce, která je k vidění u Vyškova, sochař k ní říká: „Při realizaci instalace Bardo jsem mohl využít pro mě ve Slezsku málo dostupný materiál, totiž vápenec, jeho barvy a struktura byly skutečně úžasné. Celá kompozice znázorňuje cestu z temnoty ke světlu.“

Na besedě, které předcházela vernisáži, popisoval a na fotografiích dokumentoval Tomáš Valušek proces vzniku velkých kamenných instalací. Jejich součástí je hledání materiálů v lomech, jejich doprava na místo s využitím velkých strojů a následná těžká ruční práce. Že výsledek stojí za vynaloženou námahu, dokazují fotografie Jana Langra, který jedinečně vystihl jejich působivou krásu.

Pokud vás výstava Tomáše Valuška zaujme, můžete se dozvědět více přímo od umělce při její prohlídce v pátek 2. září.

Jaroslava Malá

Co je to land art?
Land art je umělecké hnutí s počátky v 60. letech dvacátého století, které vzniklo ve Spojených státech amerických. Umění land artu je tvořeno v přírodě, využívá přírodní materiály. Díla nejsou do přírody uměle zasazována, jsou její součástí a mnohdy se počítá také s přírodními procesy, které ovlivní výsledný vzhled či život díla.
28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení