Letošní téma má název Mezi námi zvířaty, a máme se na co těšit! Jak prozradil hlavní dramaturg festivalu Petr Rotrekl, toto téma mu už dlouho leželo v hlavě, Definitivně zahájila proces utváření výstava Zvěrosnubnost, kterou se mu podařilo pro Opavu získat.

„Na Orbis pictus přišlo před dvěma lety čtrnáct tisíc lidí. Věřím, že Věrosnubnost bude mít stejný ohlas,“ poznamenal Rotrekl. Tuto expozici vytváří manželský pár Veronika Rychterová a Michal Cihlář. Ona přetváří plast do zvířecích podob, někdy i v nadživotních velikostech, on je grafik a jeho nezaměnitelný výtvarný podpis můžete znát z pražské zoo, pro kterou vytvářel veškeré grafické materiály.

Jejich výstava bude zahájena ve čtvrtek v 17 hodin v Domě umění. Zároveň bude otevřena výstava Kvik pluje na jih, na které budete moci zjistit, jak vzniká publikace.

Slavnostní zahájení připomene partnerství

Vraťme se však na začátek. Festival bude zahájen zítra v kostele sv. Václava. Trošku netradičně jej zahájí 45. výročí partnerských vztahů Opava – Liptovský Mikuláš. Slovenské město v Opavě představí své umělce. Jeden z nich, mim Miro Kaspřik, bude odpoledne jezdit po Opavě na kolečkových bruslích v liptovském kroji a bude zvát lidi na sedmnáctou hodinu na zahájení.

V kostele pak vystoupí seskupení Art septet Nicolaus a uskuteční se také filmová pozvánka do Liptovského Mikuláše. Kromě toho bude slavnostní zahájení také vernisáží výstavy Žabí satori Jana Spěváčka. Hlavním mottem plakátu je chameleon, a i on se objeví v motivech mnoha akcí. Základní umělecká škola si připravila živou prezentaci pod názvem Chameleoni v pohybu.

Výstavy věnované osobnostem

Ne do všech akcí je možné zahrnout faunu. Ve středu bude zahájena také výstava Pocta Petru Bezručovi, kterou vytvořila skupina X u příležitosti 100. výročí prvního vydání Slezských písní. Poctu akademickým sochařům Jaroslavě Lukešové a Vladimíru Kýnovi vzdá výstava ve Slezském divadle, která bude rovněž otevřena ve středu.

program

Vystaveny budou kresby a realizační dokumenty. Naopak zvířecí tematiku přinese Peter Kľučik, který v pondělí otevře v Památníku Petra Bezruče výstavu grafiky Fantastická zoologie. O den později v Městském domě kultury Petra Bezruče zahájí výstavu Dalibora Gregora Ušlechtilost koní. Kromě vernisáže se uskuteční také beseda o lipicánech a Charita Opava zde vydraží dětské výtvarné práce.

V prvním týdnu bude koncert i kino

Bezručova Opava je multižánrová. V pátek se uskuteční slavnostní koncert s jedním z nejznámějších současných anglických hudebních skladatelů a dirigentů Bobem Chilcottem. Od 18 hodin vystoupí v kostele sv. Václava pod jeho taktovkou sbory Domino a Cvrčci.

Co se týká filmové projekce, tak festival nabídne jak celovečerní filmy, tak i dokumenty. Jako první to bude slavná animovaná adaptace bajky George Orwella Farma zvířat. Promítání začne v pondělí v kině Mír v 18 hodin.

soutěž