Předchozí
1 z 5
Další

Dalibor Pleban: Svým klientům tvrdím, že homosexualita není nic špatného

Na 24letého větřkovického mentora poradny Sbarvouven.cz se obrací především mladí lidé, kteří si začali připouštět svou homosexuální orientaci a hledají způsoby, jak to říci své rodině.

Dalibor Pleban pochází z Větřkovic na Opavsku. Od 7. třídy si začal uvědomovat, že je gay. V patnácti se odhodlal k takzvanému coming outu – smířil se svou orientaci a svěřil se rodině. To mu značně ulevilo a tak se rozhodl pomáhat lidem, kteří stojí před stejným krokem. Začal spolupracovat s poradnou Sbarvouven.cz radící lesbičkám, gayům, bisexuálům a transgender osobám. Za tu dobu se na ni obrátilo téměř 3 000 lidí a její mentoři vyřídili přibližně 60 000 zpráv. Jen v loňském roce přibylo 662 nových klientů. 

.Zdroj: .

„Jde o bezplatnou službu. S klienty jsme v kontaktu a vzájemně se snažíme průběžně komunikovat. Nejčastěji se na nás obrací lidé ve věku patnácti až dvaceti let. Toto je přesně to období, kdy si člověk začíná uvědomovat, že je asi něco jinak, místo holek se kouká po klucích a je zmatený. Já osobně měl 63 klientů, z nich je momentálně 7 aktivních. S jedním klientem si už téměř dva a půl roku píšu, takže by se dalo říct, že spolu máme plnohodnotný terapeutický vztah,“ uvedl Dalibor Pleban.

.Zdroj: .

Jaká je tedy úloha mentorů? „V poradně určitě nejsme od toho, abychom klientům radili. Spíše se snažíme, aby pochopili, že homosexualita není nic špatného. Prostě se takto narodili a to že žijí v heterosexuální většině, neznamená, že jsou méněcenní.“ Dalibor Pleban už řešil různé případy. Jeden z lidí měl dokonce sebevražedné úmysly. „Klienta můžu povzbudit, vyslechnout a pochopit, ale to je maximum. Pokud je to opravdu vážné, snažíme se je odkázat například na linku bezpečí nebo na pomoc psychologa,“ říká Dalibor, který s poradnou spolupracuje přibližně 4 roky. 

.Zdroj: .

„Tato aktivita a práce mě opravdu baví, protože má smysl. Je příjemné, když jsem obdržel zpětnou vazbu. Jeden klient si se mnou popovídal, otevřel se mi a konečně měl možnost se někomu svěřit ohledně své homosexuální orientace a ulevilo se mu. A to je právě ovoce, které sklízíme,“ mínil Dalibor Pleban a celý příběh ještě více přiblížil.

.Zdroj: .

„Původně se na poradnu obrátil s tím, že je gay, ale neví, jak to sdělit doma. Na to žádný zaručený recept není. Prošli jsme si různé scénáře, k nimž došel sám, já ho pouze navedl. Pozitivním přístupem, oceňováním a podpořením dostal odvahu a sdělil to rodině. Za nějakou dobu mi napsal, že to vzala v pohodě, už se to začalo šířit i mezi kamarády na vesnici a je to úplně bez problémů,“ připojil na závěr čtyřiadvacetiletý mentor, jenž společně se zhruba dvacítkou svých kolegů pravidelně prochází i speciálními školeními zabývající se touto problematikou a obecně pomoci druhým.

.Zdroj: .