Předchozí
1 z 5
Další

Vzhledem k současné koronavirové epidemii musel jít fotbal stranou. „Je to tak, všichni máme jiné starosti, ale musím přiznat, že fotbal mi už chybí,“ svěřuje se Tomáš Papuga, člověk, který nyní bojuje v první linii. „Musíme to zvládnout. Nic jiného nám nezbývá, věřím, že brzy bude dobře,“ přeje si. Byť je profesí chirurg, ke sportu měl a má blízko. „Dělal jsem doktora i u opavských boxerů, a to šest let. K fotbalu mě přivedl kolega Hynek Satke, prvním trenérem, u kterého jsem působil jako první byl Petr Žemlík. Bylo t v době, kdy v klubu skončili Ukrajinci a odešel Verner Borunský,“ vrací se ke svým fotbalovým začátkům. 

Jeho velkou zálibou jsou motorky.Zdroj: Foto: archiv T. Papugy

Na box ale dopustit nedá. „Krásné roky, pamatuji si zlatou éru opavského boxu, kdy se tady rval po návratu z olympiády Rudolf Kraj, k tomu Tibor Rafael,“ přidává Tomáš Papuga jednu vzpomínku. Pro zkušeného chirurga není fotbal neznámou, sám ho hrával na amatérské úrovni. Paradoxem je, že jeho otec oblékal dres ostravského Baníku. „Jako malé dítě jsem s ním chodíval na Bazaly, dokonce jsem měl vypůjčený dres od Rosti Vojáčka,“ poznamenal jeden z klubových doktorů Slezského FC Opava. Být fotbalovým doktorem není jen tak. „V první lize jsme museli absolvovat celodenní školení UEFA pro lékaře ligových klubů, kde byla teorie i praxe, a pak jsme dostali certifikát. Coby fotbaloví lékaři tak můžeme působit v rámci celé Evropy,“ objasňuje.

Tomáš Papuga v akci. Ošetřuje Tomáše Smolu.Zdroj: Foto: Deník/Petr Widenka

Velkou zálibou Tomáše Papugy, mimochodem bolatického zastupitele, jsou motorky. „Kdysi před lety jsem začínal na čoprech. Je to krásná motorka, ideální pro to, když se člověk chce podívat, jak mu to sluší ve výloze,“ směje se. „To se pak projede po městě a podívá se. Na čopru se ale nedá moc cestovat. Je to motorka spíš na vyjížďky za relaxací, ale na opravdové cestování po Evropě jsou lepší motorky k tomu určené endura. Několik let teď jezdím na velkém enduru,“ vypráví o své velké zálibě. Na otázku kam všude na svém benzinovém miláčkovi byl, odpověděl: „Úplně nejdál jsem byl asi ve Skotsku, které mám projeté celé, také na Sardinii.

Tomáš Papuga (uprostřed v modrém) je úspěšným chirurgem.Zdroj: Foto: Jiří Krušina

Máme partu motorkářů, jezdíme speciální pánské tripy do zemí, kam se s dívkami moc nedá. Ať už to je Ukrajina, Albánie, Rusko a podobně. Východní země absolvujeme většinou sami.“ Na výlety berou i své partnerky. „Pak, aby dívky, které chtějí s námi, nezáviděly, vezmeme je na dívčí trip," popisuje Papuga.

Jedním z doktorů SFC Opava je Tomáš Papuga.Zdroj: Foto: Deník/Petr Widenka

"Byli jsme s nimi na Korsice, na Sardinii nebo právě ve Skotsku či v Rumunsku. Spousta lidí tyhle země nezná, má předsudky a bojí se, ale musím říct, že jedna z motorkářsky nejpěknějších zemí je Albánie. Jsou tam nádherné cesty a hotelové služby na evropské úrovni. Všichni jsme z toho byli příjemně překvapeni,“ končí povídání Tomáš Papuga, který je i součásti recesistické taneční skupiny Bolatičtí Břicháči.

Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Petr Widenka