Předchozí
1 z 5
Další

Kdo si hraje, nezlobí. Tento citát jistě velmi dobře znají i v hradeckém deskovém centru Legie. Spolek sice oficiálně funguje až od roku 2016, ale s nejrůznějšími hrami mají jeho zakladatelé bohaté zkušenosti. Jednou z nich je i Zuzana Týnová.

„V klubu máme zaregistrováno asi čtyřicet pravidelných členů. Dále k nám chodí rodiče s dětmi na páteční hraní pro děti a samozřejmě hráči, kteří se objevují nepravidelně, dle svých možností. Klubovna je otevřena vždy v pátek, od 16 hodin tedy pro děti a od 18 hodin pro dospělé. Zde se schází vždy asi dvanáct až šestnáct hráčů. Otevřeno máme tak dlouho, dokud hráči hrají, takže často dlouho po půlnoci,“ přibližuje chod klubu Zuzana Týnová.

Zdroj: archiv - Hrací deskové centrum Legie

Kromě toho organizují třeba i víkendová hraní, turnaje, festivaly a pokud mají lidé zájem, není problém klubovnu otevřít i v jiné dny. V létě a o jarních prázdninách přicházejí na řadu příměstské tábory pro děti od 5 do 15 let.

„Centrum má pak pod sebou i akce, které realizujeme na objednávku. Jsme součástí dětských dnů, dnu obcí, pořádáme akce ve školách, turnaje deskových her pro školy, workshopy pro pedagogy a podobně. Akce, na které máme tým brigádníků, kteří nám je pomáhají zajistit, připravujeme individuálně podle požadavků,“ vysvětluje Zuzana Týnová.

Zdroj: archiv - Hrací deskové centrum Legie

Příchozí si mohou vybírat z pestré škály her. Zuzana Týnová odhaduje, že mají k dispozici asi 550 deskovek a přibližně dvě stovky her karetních. „K tomu vlastníme ještě velké množství her venkovních a dřevěných, které se využívají hlavně v létě při venkovních akcích,“ upřesňuje.

Zdroj: archiv - Hrací deskové centrum Legie

Zájem lidí o stolní hry se podle ní za poslední roky určitě zvedá. „Dostávají se i mezi více věkových kategorií. Pořád má ale mnoho lidí zafixováno, že jsou hry jen pro děti a mladistvé. To už mnoho let není pravda a my se snažíme dělat osvětu také u lidí v dospělém věku nebo u seniorů. Velký rozmach mají deskovky ve školách, kde se mnoho učitelů již sžilo s tím, že se hry dají prakticky využívat i při vyučování. Družiny jsou pak samozřejmostí,“ vyjmenovává Zuzana Týnová.

Ona sama upřednostňuje hry strategické. „Dříve mi nevadily hry s těžšími pravidly, klidně na několik hodin. Dnes si spíše zahraji hru svižnou, s pravidly lehčími, abych je mohla snadno a rychle vysvětlit svému okolí. Jde třeba o hry rodinné nebo abstraktní jako Azul, Sagrada, Noclituca Zooloreto, Ticket to ride a podobně. Také si ráda „dám“ párty hry s přáteli,“ prozrazuje.

Zdroj: archiv - Hrací deskové centrum Legie

Centrum provozuje také svůj eshop na zahrajsito.cz, kde si mohou zájemci nějakou deskovou hru koupit. Další informace z chodu spolku se dozvíte na www.hracicentrum.cz.

Zdroj: archiv - Hrací deskové centrum Legie