Předchozí
1 z 5
Další

Vystudovala Cyrilometodějskou teologickou fakultu UP v Olomouci a znalosti si prohloubila výcvikem v hlubinné a psychodynamické psychoterapii.

Uplatnila je pak v oblasti zdravotnictví, kde řadu let pracovala v opavské Psychiatrické nemocnici jako arteterapeutka.

Zdroj: archiv Jany Richterové

„Během arteterapie tvoří psychicky nemocní pacienti obrazy, ve kterých v podstatě rozkrývají své nitro. Arteterapeut jim radí, jakou techniku použít a podle znalostí jejich anamnézy jim navrhuje možná témata. Po dokončení díla si o něm s pacientem povídají a pacient se tím do jisté míry psychicky uvolňuje.,“ vysvětluje Jana Richterová úlohu arteterapeuta v zařízení.

Jana RichterováZdroj: archiv

Kromě práce s duševně postiženými lidmi se věnovala též pedagogické činnosti. V ZUŠ působila jako učitelka výtvarného oboru a na Ostravské univerzitě externě vyučovala arteterapii a školila v ní pracovníky sociálních služeb i pedagogy.

Vlastní tvorbu rozvinula především v literatuře. Začala si s ní během léta roku 2012 jako s relaxační aktivitou.

„Chtěla jsem napsat příjemný odpočinkový příběh nejenom pro sebe, ale i pro své přátele a další lidi naladěné na podobnou notu. Takový příběh, který se hodí jako čtení v deštivém počasí nebo na dovolené,“ vzpomíná talentovaná Opavanka.

Zdroj: archiv Jany Richterové

Inspirovala se současnou populární knižní i seriálovou fantasy ságy, například Harrym Potterem, Městečkem Twin Peaks nebo Pravou krví.

„Mají společný princip vtipného kolážování a větší rozsah, umožňující bohaté rozklenutí jednotlivých příběhů. Lidé se do takových alternativních světů rádi vracejí,“ vysvětluje autorka.

Sama napsala a vydala magicko-realistickou románovou pentalogii Zahrada – Zahrada sféra, Lovec, Návrat, Velmistr a Hostina. Všech pět částí se odehrává na pomezí městské fantasy a magického realismu.

„Mými hrdiny jsou současní mladí lidé volně sdružení v přátelské skupině a v téměř detektivním příběhu s hororovými prvky se jejich všední současnost proplétá s motivy legend a mýtů. Čtenáři se setkají i s doteky textů svatých knih, aluzemi známých hudebních i literárních děl,“ přibližuje Jana Richtrová svou prvotinu.

Jana RichterováZdroj: archiv

V psaní jí přišly vhod i znalosti artetarapie. „Každý arteterapeut musí být vnímavým a pozorným posluchačem příběhů. V mé knize, stejně jako v životě, má každá postava svůj vlastní svět. Spirála příběhu se roztáčí a protiklady se v ní potkávají. Podobně jako v terapeutické skupině si mezi sebou předávají vyprávění jako štafetu,“ konstatuje Jana Richterová.

V roce 2014 byla přijata do Obce spisovatelů ČR a v současné době je už všech pět dílů její knihy nahráno pro potřeby nevidomých zájemců.

V poslední době se věnuje fyzioterapeutické práci v rehabilitaci. „Svou původní profesi přitom dostatečně využívám, protože tělo a duše jsou v těle vzájemně propojené. Zaměřuji se hlavně na ženy s problémem pánevního dna. Není to jen potíž, způsobená věkem, jak se často předpokládá. Postižené tím mohou být i mladé ženy například po necitlivě provedeném porodu dítěte, no a u starších ročníků to bývá záležitost, spojená s hormonálními změnami,“ dodává Jana Richterová, která svému rodnému městu zůstává věrná.

JITKA HRUŠKOVÁ

Zdroj: archiv Jany Richterové