Už více než tři sta let se totiž dědí z otce na syna. Zatím poslední, desátou generací, je Josef Krautwurst, který spolu s bratrem pracuje jako umělecký kovář.

Firma se zaměřuje nejen na ruční umělecko-kovářskou výrobu, ale i na drobné zámečnické práce. V dílně vznikají pod rukama bratrů mříže, ploty, zábradlí, brány nebo krbové soustavy. Při počátečních konzultacích se zákazníky vycházejí se svých dřívějších prací, baví se s nimi samozřejmě i o jejich přáních a poté navrhují ideální řešení.

Josef Krautwurst je vyučen přímo v oboru umělecký kovář. „Ten se dá studovat například v Luhačovicích a jedna, spíše soukromá škola je také v Ostravě,“ říká. O tom, že by se někdy živil něčím jiným, prý neuvažoval. „Myslím, že jsem to měl dáno odjakživa,“ prozrazuje.

Jednou z náročnějších zakázek byla výroba brány do Prahy. „Šlo o repliku brány k zámku, byla hodně zdobená. Ti lidé pracovali jako cirkusáci. Koupili statek, kde vždy přečkávají s celým ansámblem zimu,“ přibližuje Josef Krautwurst. Jak již bylo zmíněno, ve firmě je spolu s bratrem.

Výrobky firmy Kovářství Josef Krautwurst.Výrobky firmy Kovářství Josef Krautwurst.Zdroj: archiv Josefa Krautwursta

„Myslím, že nás baví a uspokojuje, když jsou zákazníci opravdu upřímně rádi za to, že jim výrobky uděláme. A že se jim líbí,“ míní.

Závěrem nás ještě zajímalo, jestli je pokračování rodinné tradice do budoucna zajištěno? „Ano, mám syny, kovařina je baví,“ dodává s úsměvem.