Mirek Hlavačka vystudoval hudební výchovu a angličtinu a z Univerzity Palackého v Olomouci si přivezl doktorát z hudební vědy. Během studií žil rok v Londýně, kde vyučoval na střední škole hru na klavír. Po návratu do Česka nastoupil jako učitel na Gymnázium Hladnov v Ostravě, kde v té době vznikal školní sbor.

„K vedení sboru jsem přišel jako slepý k houslím. Kolegyně mě poprosila o pomoc a po dvou týdnech mi vedení úplně přenechala. Prý mi to šlo mnohem lépe než jí,“ směje se sbormistr.

V Česku je alternativních sborů jako Hladnov Rock Choir jen pár. Od ostatních se odlišuje hlavně repertoárem, který tvoří převážně rockové a popové písně. Sbormistr Hlavačka hudbu sám aranžuje zvlášť pro zpěváky a kapelu. „Nejdříve vyberu skladbu, která se mi líbí, a upravím ji pro všechny hlasy – alt, tenor a bas. Zároveň se skladby snažím oživit originálními zvukovými prvky, které v původní verzi nejsou,“ vysvětluje. Do budoucna má v plánu pro sbor složit i vlastní hudbu a texty. 

Práce sbormistra je časově i psychicky náročná. Kromě toho, že Mirek Hlavačka diriguje a upravuje texty, sám v některých písních zpívá a domlouvá všechny koncerty a spolupráce.

„Vést sbor a pracovat s lidmi je často těžké a stresující. Už několikrát jsem přemýšlel, že toho nechám, ale motivace naštěstí vždy vyhrála. Je to krásný pocit, když nám po každém úspěšném koncertu tleskají stovky nadšených lidí,“ popisuje. Diváci a posluchači si podle něj nejvíce pochvalují, že sbor zpívá populární a moderní písně.

Od založení sboru v roce 2014 se Hlavačkovi podařilo domluvit nahrávání prvního CD v Českém rozhlase nebo natočit klip v Divadle Antonína Dvořáka. Každoročně sbor pořádá vánoční koncert pro veřejnost a vystupuje na Festivalu v ulicích. „V budoucnu bych hrozně rád vyjel se sborem do zahraničí. Za tři roky nás ideálně vidím jako profesionální hudební těleso, který bude koncertovat po Evropě,“ usmívá se sbormistr.

V současnosti sbor tvoří studenti z různých středních i vysokých škol, ostravské konzervatoře, dospělí a další hudební nadšenci, kteří uspěli v konkurzu. Mirek Hlavačka je na členy sboru patřičně hrdý. „Trávíme spolu čas i mimo zkoušky, jezdíme na soustředění a motivuje nás vidina nových koncertů a příležitostí. Jsme taková jedna velká hudební rodina,“ dodává sbormistr.