Předchozí
1 z 5
Další

Krajina na Opavsku v různých ročních obdobích, hlavně zákoutí řek, rybníků, přehrad a květinová zátiší. Takovýto výjev lze nejčastěji spatřit při pohledu na díla dvaaosmdesátiletého amatérského malíře Jindřicha Stanii. Obrazy maluje ve svém bytě, avšak s jejich tvorbou začíná už přímo venku, v přírodě, když jej něco zaujme.

Jindřich Stania. Foto: Region/Veronika Bernardová

„Dělám si náčrty, které pak doma dokreslím. Snažím se zachytit nejen reliéf krajiny, ale i momentální meteorologickou situaci v přírodě. Aby se člověk na obraz podíval a hned zjistil, kdy byl malován. Celý ten výjev jej musí pozorovatele pohltit tak, aby při pohledu na něj cítil teplo, zimu. Řekl bych, že jsem impresionisticko-realistický amatér, dávám přednost barvě před tvarem, který je druhotný, avšak pro realistické vyjádření důležitý a pro oko diváka jasně srozumitelný. Myslím, že i moderní obraz má být srozumitelný pro všechny, protože jen tak si zachová svou výtvarnou příslušnost a hodnotu Měl by navodit náladu, kterou zobrazuje, působit harmonicky a být i krásnou dekorací,“ míní Jindřich Stania, který se svému velkému koníčku věnuje už od mládí. V jeho rodině podle svých slov žádní jiní malíři nepůsobili.

Malby Jindřicha Stanii. Foto: archiv autora

Co se techniky malby týká, vyzkoušel už různé, avšak nyní používá suchou pastel, kterou roztírá prsty. „Dávám tak do malby jakousi svou vnitřnost. Každý daný výjev musím cítit, abych jej mohl ztvárnit tak, že jsem tam skutečně byl a přenesl jej na obraz. Kromě toho, olej stále pracuje. Za deset, patnáct let se na něm tím, že je ředěn, objeví prasklinky. Zatímco pastel, ta bude i za třicet let pořád stejná,“ přibližuje umělec, rodák z Dolní Lutyně.

Malby Jindřicha Stanii. Foto: archiv autora

Nejraději maluje například večerní krajinu u rybníků či vodních nádrží jako Kružberk, Slezská Harta nebo Pocheň. Imponuje mu žlutá barva a také slunečnice. Rád portrétuje také psy, u kterých oceňuje jejich věrnost. „Tvořím, abych lidem dělal radost, aby obraz obohatil jejich domov,“ říká Jindřich Stania, který již v Opavě a i širším okolí měl pětadvacet výstav. „Víte, ono jít s kůží na trh je vlastně velká odvaha,“ připojuje s úsměvem.

Malby Jindřicha Stanii. Foto: archiv autora

Malování ale není jeho jediným velkým koníčkem. Je totiž také vášnivým hráčem stolního tenisu. „V kategorii 80 až 85 let jsem momentálně třetí v České republice. Za rok absolvuji sedm turnajů a poté se jednou ročně koná turnaj mistrů.

Malby Jindřicha Stanii. Foto: archiv autora