Předchozí
1 z 7
Další

Při vstupu dovnitř vás nejdříve pohltí krásná vůně, posléze na vás dýchne harmonie ze zapálených svící a nakonec vás přivítají usměvaví manželé Jitka a Vladislav Brewczyńští. Nacházíme se v Bolaticích-Borové, kde je umístěna jejich dílna. V podnikání se zaměřují na výrobu designových svící a výrobků z parafínu. „My jsme chtěli mít především firmu spolu. Můj muž chodil do normálního zaměstnání, já jsem podnikatelka od roku 1999. Ale vždy to byla jiná branže, ačkoli se to týkalo přírodních věcí. Svíčky mi vždy imponovaly a s manželem jsme hledali něco, co by nás spojilo dohromady. Pak jsem na internetu jednoho dne našla Garyho Simmonse, celosvětově uznávaného specialistu na výrobky z parafínu. Pro manžela bylo nesmírně důležité, že tam je ten mužský vzor,“ popisuje Jitka Brewczyńska úplné začátky jejich společného podnikání.

Svíčkárna v Bolaticích.Zdroj: Deník / Veronika Bernardová

Poté Garyho Simmonse, rodilého Angličana, jenž se svíčkami zabývá už více než třicet let, kontaktovali a vyrazili za ním na týdenní kurz na Koh Samui do Thajska. Zde je zasvětil nejen do tajů samotné výroby, ale třeba i do marketingových strategií. „Řekli jsme si, že jestli se tím chceme živit, musíme být ve všech směrech profesionální. On nám vlastně pomáhal s rozjezdem firmy, i nyní nám je kdykoli k dispozici na telefonu,“ říká Vladislav Brewczyński.

Svíčkárna v Bolaticích.Zdroj: Deník / Veronika Bernardová

Co se týká výroby svíček, technik je šestadvacet. Samostatnou kapitolou je pak výroba dalších již zmíněných produktů. Parafín je rozpuštěný ve velkém kotli po celou dobu. „Nejdříve si určíme, jakou barevnou sadu budeme vyrábět. Recept, kolik barvy, kolik parfému. Poté si nachystáme formy. Já začínám míchat barvy podle receptur, které jsme si vymysleli my sami. Teď momentálně máme ve výrobě šestnáct odstínů. Nyní testujeme světle modrou, dotestovali jsme tmavě modrou, ta nám trvala nejdéle. Modrá je totiž velmi silná pigmentová barva a tím, že opravdu je vše přírodní, je to složitější. Knot na sebe nabaluje pigmenty a svíce pak hůře hoří,“ vysvětluje Jitka.

Svíčkárna v Bolaticích.Zdroj: Deník / Veronika Bernardová

Jakmile jsou svíčky ve formách, stará se o ně dále Vladislav. „Musíte je propichovat, aby se nerozpadaly. Parafín totiž schne zevnitř ven. Tyto mezikroky jsou právě velmi důležité. Když je svíčka hotová, odstřihne se knot, vytáhne se, musíte ji očistit, opracovat, dát ji do finálního stavu, což se dělá druhý den ráno. A všechny svíčky se pak otestují. Zapálí se a hoří od á do zet. I testování má svůj harmonogram,“ míní Vladislav. Testováním se ujišťují, že svíčka hoří opravdu dobře.

Svíčkárna v Bolaticích.Zdroj: Deník / Veronika Bernardová

Jejich zákazníky jsou nejen hotely, wellness centra, malé restaurace nebo penziony, ale i široká veřejnost. „Chceme, ať si svíčku může koupit opravdu každý. Ať se to lidem líbí, protože my tím žijeme,“ přibližuje Vladislav. Proniknout by se chtěli pokusit i do ciziny. V současnosti je na www.nefertem.cz spuštěný eshop, kamenná prodejna se nachází ve Foru Nová Karolina v Ostravě.

Svíčkárna v Bolaticích.Zdroj: Deník / Veronika Bernardová

Jejich práce je naplňuje. „Máme ji jako náš životní smysl. Někdy je potřeba být zde i o víkendu, ale nevadí nám to, protože nás to baví. Vypneme a relaxujeme u toho. Jsme spokojení a šťastní a to vše vkládáme i do našich svící,“ shodují se manželé. Ostatně i to je symbolika názvu jejich firmy, tedy Nefertem Candles.

Svíčkárna v Bolaticích.Zdroj: Deník / Veronika Bernardová

„Jmenujeme se tak, protože za prvé náš učitel je Angličan a vše probíhalo v angličtině. A poté i proto, že chceme jít i za české hranice. Nefertem je egyptský bůh světla a vůní, mystická bytost, pohybující se mezi tímto a oním světem. Světlo on ve svém životě vždy preferoval, duším svítil na odchod na onen svět. A to mě fascinovalo, neboť s tímto heslem souzním. Protože oheň nás teď s manželem doprovází 24 hodin denně. Je to naše niterní přání, aby světlo, harmonie a krása, které v našich svících a výrobcích z parafínu je, provázela zákazníky i doma, což nám už mnoho zákazníků píše, že se to děje. A to nás nesmírně těší,“ uzavírá Jitka Brewczyńská naše povídání.

Svíčkárna v Bolaticích.Zdroj: Deník / Veronika Bernardová