Během uplynulého roku se v opavské porodnici narodilo celkem 1081 dětí, což je jen o pět méně, než tomu bylo v roce 2016. Celkem se jednalo o 515 holčiček a 566 chlapečků. Maminky z města i ze spádových obcí přijížděly rodit s velkým očekáváním, některé s obavami a v podstatě všechny s již připravenými jmény nového potomka.

TRADICE JE TRADICE

Nejčastěji se držely starých a stále oblíbených českých jmen, a proto není žádným velkým překvapením, že si pomyslnou zlatou medaili znovu odnášejí Elišky, kterých opavskou porodnici opustilo vůbec nejvíce, a to třiadvacet. Právě Eliška totiž dominovala žebříčku jmen ve slezské metropoli i v předminulých letech.

„V loňském roce se velké oblibě těšila ještě Viktorie, Sofie a Karolína. Roste obliba jména Anna, často se loni objevovala také Nela, Adéla, Tereza či Amálie,“ vyjmenovala vedoucí opavské matriky Hana Kazimírská.

Co se nejoblíbenějšího chlapeckého jména týká, tak Jakuba loni vystřídal Adam. Dětí s tímto jménem se v Opavě narodilo devětadvacet. Po Adamovi pak bodovali Vojtěch, Šimon, Jan, Štěpán, Ondřej a Tomáš.

To, že se na špici drží prakticky stále ta samá jména, však může mít i lehce negativní dopad. Není tak například žádnou výjimkou, když se ve škole sejdou ve třídě čtyři Elišky nebo tři Jakubové. „Pak může být pro učitelku problémem, jak na děti volat. Většinou tedy vznikají různé tvary daného jména, a to třeba i co do oblíbenosti dítěte,“ poznamenala.

FANTAZII SE MEZE NEKLADOU?

Někteří rodiče však starou dobrou klasiku hodili za hlavu a nechali se inspirovat ať už knihami, televizními seriály nebo něčím úplně jiným. A tak ani ve statistikách za rok 2017 nebudou chybět netradiční jména.

„U děvčátek jsou to Adina, Odeta, Naila, Mavis, Lota, Layla, Gordana, Aurora nebo Aaliya. U chlapeckých jmen se objevil Áron, Valentino, Rodrigo, Kilian, Janek, James, Esteban, Dorian a Diviš. Moderní jméno udává trend, určitě se nerodí Cecilky nebo Vojmírové, alespoň v Opavě ne,“ mínila Hana Kazimírská.

Rodiče také často volili pro své novorozené děti i dvě křestní jména.

Podle Hany Kazimírské se tato nestandardní jména začala v hojné míře objevovat ruku v ruce s otevřením státních hranic. „A to zejména po sametové revoluci. V praxi to funguje tak, že jeden z rodičů je ze zahraničí, objevuje se tedy cizí prvek. Takže třeba matka je Češka, otec z jiné země a dítěti dají netradiční jméno. Obecně vzato by bylo možná lepší, kdyby děti dostávaly spíše tvárnější jména,“ vysvětlila.

ROČNÍ PRŮMĚR BYL TŘIADEVADESÁT PORODŮ

Opavská porodnice patří ve spádovosti k nejsilnějším zařízením svého druhu v Moravskoslezském kraji a vloni skončila v porodnosti na čtvrtém místě hned na třemi ostravskými.

„Nejsilnějším měsícem byl květen, kdy jsme odrodili 112 miminek a hned za ním následoval červen se 107 novorozenci. Nejslabší byl závěr roku, protože v prosinci u nás přišlo na svět jen 71 dětí,“ řekl primář gynekologicko᠆-porodnického oddělení Slezské nemocnice Alfréd Dőrr.

Jméno Jakub se loni mimo jiné těšilo oblibě třeba i ve Vítkově, kde se narodilo celkem dvaadvacet děvčat a dvaatřicet kluků. I tady volili rodiče pro své potomky prakticky totožná jména, jako tomu bylo v Opavě. Holčičky dostaly nejčastěji jména Nela, Anna a Amálie.

A ani ve Vítkově nevybočovali maminky a tatínkové z řady, neboť i zde lze při nahlédnutí do matriky za rok 2017 najít pojmenování netypická, jako třeba Santiago Petr, Justin, Damien, Ivo Neo či Thea.