Vybírání jmen potomkům není snadná volba. Rodiče mají často na zřeteli, aby se na pískovišti dítě nesetkalo s dalšími čtyřmi jmenovci, nebo se nechávají inspirovat seriály. Tak jako tak, rok 2014 víceméně kopíroval roky předešlé. Vedla tradiční česká jména, objevila se i ta exotická.

V loňském roce se v opavské porodnici narodilo celkem 1038 dětí, což je o jedenáct dětí více než v roce předešlém.

„V naší porodnici rodily matky nejen z okolních obcí a měst, ale i z měst spadajících pod jiný region například z Ostravy, Lanškrounu, Bílovce, Skorošic, Lichnova, Mikulčic nebo z Brna," uvedla matrikářka opavského oddělení státního občanství a matrik Marta Dodeková s tím, že s jiným místem pobytu se ve zdejší porodnici narodilo celkem 640 dětí, což je více než místních.

Loňský poměr je padesát na padesát, co se chlapečků a holčiček týká. Z počtu 398 dětí je 199 dětí ženského pohlaví a 199 mužského.

Dvě holčičky se narodily mimo porodnici. Jedna byla nalezena v babyboxu, druhá se narodila doma.

Úplně poslední miminko roku 2014 byla holčička Olga, první byl Samuel, druhý David. A jaká jména u chlapců vítězila? Jak již bylo zmíněno, mezi chlapci vedl jednoznačně Jakub s počtem čtyřiadvaceti pojmenovaných. Další nejoblíbenější jména byla u kluků Vojtěch a Adam. Pro každé z těchto jmen se rozhodlo dvaadvacet maminek.

Mezi další oblíbená jména patřili David, Filip, Jan, Tomáš a Matěj. Na rozdíl od předešlých let už se takové oblibě netěšila jména končící na áš, jako je například Matyáš nebo Tobiáš.

V předloňském roce byla nejoblíbenější dívčí jména Tereza a Adéla. Terezka se dávala i loni, byť nepatřila mezi nejpreferovanější jména, Adélka už méně. Stejně jako v roce 2012 byla nejčastějším jménem Eliška (29 pojmenovaných), po ní Emma a Ema (23 pojmenovaných).

Jméno Emma zvolila i Eliška Teichmannová z Opavy.

„Já jsem chtěla Natálku a přítel zase Amálku. Neuměli jsme se shodnout. Už ani nevím, kdo z nás přišel s nápadem na jméno Emma, ale oběma se nám líbilo a miminku jsme tak začali říkat, než se narodilo. Jinak si myslím, že jsme na jméno přišli díky seriálu Přátelé," uvedla novopečená maminka Eliška Teichmannová.

Třetí příčku v dívčích jménech obsadila právě Natálie, po ní se umístila Viktorie, Nikol a Nikola a Tereza.

Co se exotických a nezvyklých jmen týká, u chlapců se letos objevili Christian, Nick, Brian, Arian, Nicolaos, Tommy a Waldemar. U dívek to byly Ashley, Inna, Mia, Scarlett, Narin, Zoe, Zona, Anabel, Berenika, Abigail nebo Nea.