Křestní jméno je něco, co vám nikdo neodpáře na celý život. Proto rozhodování o výběru není vůbec lehké. Maminky z Opavska ale většinou mají jasno a volí převážně klasická česká jména.

Starý rok skončil a nový začal, co se jmen týká, nezvyklou náhodou. „Poslední dítě loňského roku, Viktorie, bylo narozeno v 16.31 hodin. První dítě, Viktor, bylo narozeno v 5.01 hodin Nového roku," uvedla matrikářka oddělení státního občanství a matriky Marta Dodeková.

Viktorie na rozdíl od Viktora patřila vůbec mezi oblíbená jména. Na pomyslném žebříčku obsadila třetí místo. Toto jméno pro svou dceru zvolilo celkem osmnáct maminek. Zatímco v loňském roce bylo nejoblíbenější jméno Eliška, letos je to Tereza spolu s Adélou. Terez se stejně jako Adél v opavské porodnici narodilo devatenáct.

Mezi další oblíbená holčičí jména patřila například Anna, Sofie, Natálie, Nela nebo již zmíněná Eliška.

U kluků vedl Jakub, stejně jako v posledních letech. Tohle jméno dostalo za loňský rok celkem sedmadvacet chlapců. Pomyslné stříbro obsadilo jméno Jan, které si vybralo celkem 24 maminek, a bronz patřil Tomášovi, s celkem jednadvaceti pojmenovanými. Mezi další oblíbená chlapecká jména pak patřila například Matěj, Dominik, Filip, Adam, Daniel, Matyáš, Tobiáš nebo David.

I letos se ale objevila jména netradiční a exotická. Z těch chlapeckých můžeme zmínit například Mathiase, Enrika nebo Viktora Russella. Mezi dívčími jmény se zase objevila Kerstin Catoline, Chelsea Mercedes, The nebo Lilly.

Letos se celkově narodilo více chlapců než dívek, jak už tomu bylo i předešlá léta. Z počtu 516 miminek narozených v Opavě a jejích městských částí je 267 chlapců a 249 děvčat.