Dětí přišlo v opavské porodnici vloni na svět o něco méně než předloni, ale to je v republice běžný trend.

„Boom dětí je už za námi. Rodily u nás i nějaké cizinky, ale jejich počet nebyl pro konečný stav nijak podstatný. Jinak řečeno nebylo jich tolik, aby počet narozených dětí v Opavě výrazněji ovlivnily,“ konstatuje primář gynekologicko-porodnického oddělení Petr Herman.

Ženy si v opavské porodnici mohou vybrat porod v různých polohách, ale stále častěji požadovaný císařský řez do nich nepatří. „Provádíme ho jen v případech, kdy to situace vyžaduje a rozhodně ne tehdy, pokud jsou předpoklady k bezpečnému spontánnímu porodu,“ dodává primář Herman.

Maminky loni volily tradiční česká jména. Nejfrekventovanější ženské jméno byla Eliška, těch bylo třicet tři. V závěsu za ní byla Adéla a Karolína, bronz obsadila Natálie, která byla hojně dávána už předešlá léta. Nikola v různých podobách, která loni jednoznačně vedla, se letos do první trojky nedostala.

Chlapci dostávali nejčastěji jméno Jakub, těch bylo pětatřicet. Toto jméno zvolili i manžele Veronika a Jan Schindlerovi z Melče. „Prošli jsme celý kalendář s cílem vybrat to nejhezčí české jméno. A zvolili jsme Jakuba,“ vysvětlili důvod své volby. „Brali jsme také na zřetel, aby se jméno hodilo k příjmení, proto jsme rovnou vyloučili varianty končící na -áš,“ dodali.

Ty byly tento rok hojně dávány. „Letos rodiče často volili varianty jména končící na -áš, jako je Tadeáš, Lukáš, Mikuláš, Tobiáš nebo Eliáš,“ uvedla matrikářka oddělení státního občanství a matrik Hana Kazimírská. Častá chlapecká jména byla také Vojtěch, Adam, Dominik nebo Matěj. Jan, který byl loni oblíbený nejvíc, se letos už tak často neobjevoval.

Ani loňský rok nebyl výjimkou, co se týká exotických jmen. Některá děvčátka budou po celý život nosit jména jako je Anabela, Noemi, Rebeka nebo Kaira Vivien. U chlapců byla neobvyklá jména méně častá, ale i tak se objevily výjimky jako je Nikodém, Roland, Bruno nebo Benno. Otázkou zůstává, jestli rodiče sáhli do etnické tradice, nebo do repertoáru televizních seriálů.

Klára Jarošová, Jitka Hrušková