Zbojnické kyje vyšly z módy a spolehlivě je nahradily ctnostně se tvářící daně. Do hry se momentálně dostala ta z přidané hodnoty a až za půl roku nabobtná, lidé začnou hubnout. Jejich peníze připadnou státu, aby je jeho úředníci mohli zase pěkně roztočit – miliardu sem, miliardu tam, malá domů a jen se práší za kočárem.

Zvýšená daň přinese zdražení, které pocítí nejenom rodiny s dětmi a důchodci, ale prakticky všichni běžní daňoví poplatníci, kteří nepodvádějí, nekradou a nespekulují. Nezbude jim nic jiného, než se podle toho zařídit.

Při nových cenách léků začnou pacienty opouštět choroby, a protože bude zdražená i hromadná doprava, vrátí se ke zdravé pěší chůzi. Horko bude lidem už při úvahách, jak vyjít s výplatou a zdražené teplo tím pádem nebudou potřebovat. Zvýšená cena už tak předraženého vodného a stočného je od čiré tekutiny nadobro oddělí. Jednou za čas prostě oškrábou špachtlí z těla nalepenou špínu a šaty budou ženy prát zase u řeky na kamenech.

Když to šlo dřív, musí to jít i teď.

Jen developery žádné překvapení nečeká. O nově postavené byty se lidé neperou ani dnes a po zvednutí DPH se v nich zabydlí jen plíseň. Se stejným osudem mohou počítat i hoteliéři. Zdražení pohřbů však postihne všechny bez rozdílu, protože kdo se narodil, musí umřít. Současné ceny se točí kolem dvaceti tisíc a od podzimu půjdou ještě výš. Nebožtíkům to bude jedno, ale pozůstalí dostanou k nářku o důvod víc.