Volební místnosti se otevřou už dnes ve 14 hodin a uzavřou ve 22 hodin, zítra mohou lidé chodit volit své favority do zastupitelstev měst a obcí a někde i do Senátu od 8 do 14 hodin.

Pak začnou komise sčítat hlasy. Nebudou to mít jednoduché, hlasovací lístky pro komunální volby patří mezi nejsložitější a nejnáročnější na počítání. Jak správně křížkovat, aby byl váš volební lístek platný? Tady jsou základní rady jak postupovat…

Ilustrační foto.
Po loňské bídě jsou letos pěstitelé ořechů nadšeni

1) VOLÍM JEN JEDNU VYBRANOU STRANU ČI HNUTÍ

Tohle je nejjednodušší varianta pro všechny, kterým je blízký program i celá kandidátka určité strany či hnutí. Stačí dát jen jeden křížek do rámečku nahoře hned vedle názvu strany a hlas dostává ona i všichni její kandidáti podle uvedeného pořadí.

Dávat ještě křížky u jednotlivých jmen u této vybrané strany už nemá smysl, k těmto preferenčním hlasům v rámci zvolené strany se nepřihlíží. Tahle volba je nejsilnější, pokud chcete skutečně podpořit nějakou stranu.

Hlučínské jezero. Ilustrační foto.
Novou soutěž na sanaci štěrkovny v Hlučíně chce ministerstvo vypsat ještě letos

2) VOLÍM JEN LIDI, KTERÉ CHCI, A TO NAPŘÍČ STRANAMI

Voliči, kteří nesympatizují s žádnou stranou či hnutím, ale chtějí ve volbách podpořit například známá jména, si mohou „své zastupitelstvo“ města či obce poskládat z různých jmen napříč celým lístkem. V tomto případě je důležitý údaj na „plachtě“ v horním levém rohu, kde je napsáno, jaký je přesný počet zastupitelů daná radnice má. Ostravský magistrát jich má například 55, novojičínská radnice ale třeba jen 29.

Toto číslo tedy udává, kolik křížků u jednotlivých kandidátů můžete maximálně udělat. Může jich být i méně, třeba deset, ale určitě ne více. Takto vybrání kandidáti ale mohou poskočit dopředu a třeba přeskočit i lídra jen v případě, že dostanou takovýchto křížků od voličů o deset procent víc než onen kandidát v popředí, který sbírá automaticky hlasy od těch, kdo volí celou jeho stranu.

Úvodní stránka webu opavské univerzity.
Už jste ho viděli? Univerzita v Opavě má nový web

3) CHCI VOLIT STRANU, ALE I JINÉ KANDIDÁTY

I tato kombinace obou variant je v komunálních volbách možná. Zakřížkujete prostě rámeček u vybrané strany, jak je popsáno v bodě jedna, a pak ještě dáte křížky k vybraným jménům v jiných stranách a hnutích podle bodu dvě.

Když tedy například v Ostravě-městě takto zakřížkujete dvacet kandidátů napříč jinými stranami, dostává spolu s nimi váš hlas ještě ona vybraná strana a jejích prvních třicet pět kandidátů (dopočet do celkového počtu 55 křesel v ostravském zastupitelstvu).

Kino Mír. Ilustrační foto.
Opravy skončily, kino Mír dnes přivítá první návštěvníky

4) CHCI VOLIT jen JEDNU STRANU, ALE ZMĚNIT V NÍ POŘADÍ KANDIDÁTŮ

Pokud volič označí křížkem volební stranu, neoznačuje už v ní konkrétní kandidáty. K těmto preferenčním hlasům se nepřihlíží (viz bod 1). Pokud je vám ale nesympatický lídr nebo někdo další v pořadí u vaší oblíbené strany, ale nikoho odjinud volit nechcete, musíte zkrátka vykřížkovat všechny kandidáty kromě těch, které podpořit nechcete. Křížek u strany ale tím pádem nedělejte.

Tímto ale oslabujete svůj hlas pro stranu a vaše preferenční hlasy se budou počítat jen v případě, že tato strana dostane od jiných voličů přes pět procent hlasů a dostane se tedy do zastupitelstva. Pak se jejím kandidátům začnou započítávat i preferenční hlasy navíc.

Milan Baroš vlevo na snímku s Josefem Hušbauerem. Ilustrační foto ze zápasu Baník Ostrava - Slavia Praha, 30. září 2018.
Kauza Baroš: disciplinárka rozhodla, ikona Baníku si nezahraje pět zápasů

5) KOLIK KŘÍŽKŮ MŮŽU CELKOVĚ DÁT?

Jak už bylo uvedeno výše, křížků můžete udělit maximálně tolik, kolik má vaše město či obec zastupitelů. Toto číslo najdete na volebním lístku v horním levém rohu, kde je napsáno například: Do zastupitelstva města se volí 55 členů.

Od čtvrtečního rána se na hrací plochu stadionu pokládá nový pažit.
Trávník se už začal zelenat

6) DROBNÉ RADY NA ZÁVĚR

Nezapomeňte si s sebou vzít do volební místnosti platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Podívejte se pozorně na hlasovací lístek, strany a jejich kandidáti mohou být natištěni na obou stranách „plachty“.

Správně vyplněný lístek podle některé z výše uvedených variant pak za plentou vložte do úřední obálky, kterou vám dá volební komise, a poté obálku vhoďte do volební urny.

Pokud chcete volit, ale třeba ze zdravotních důvodů k volbám nemůžete jít, můžete i ve dnech voleb telefonicky nebo přes někoho známého požádat vaši okrskovou volební komisi, aby k vám přišla s přenosnou volební schránkou.

Jestli jste volební lístky nedostali, nebo vám přišly poškozené (mechanické poškození některých lístků zjistili například úředníci v Ostravě), můžete si vyžádat nové nebo si je nechat vyměnit přímo ve volební místnosti.

Mimořádné jednání zastupitelstva v Opavě o prodeji Slezského FC Opava.
Byl schválen návrh na prodej podílu Slezského FC Opava