Přehoupne se pár roků, a zatímco kámoši se vrací na víkendy do teplých domovů z Rakous, kde škrábou brambory za ojra, on na jazyky nikdy moc nebyl. Chce to ale taky. Vybírat si kvádro, jezdit do sámošky za roh bávem a co druhý den bušit ve fitku.

Tak se jednoho dne stane, že ve špičatých lakýrkách po bráchovi a laciné košili, s brožurkou o sebemotivaci a organizaci času v podpaždí, zvoní u cizích dveří s nabídkou nového poskytovatele energií.

Ať už podomní prodejce vnímá svou roli jako mezistupeň, než se chytne u telefonu v nějakém korporátu, nebo jako regulérní osobní výzvu, jedno mu není jasné. Peníze jsou to poslední, co by chtěly firmy poskokům v nutném zlu nazvaném podobní prodej, dát.

Prodejce je ukonejšený představou, že první týden po obdržení párprocentní provize za několik natáhnutých důchodců bude moct v podniku v centru pohazovat po stole s dvěma telefonama, mezitím dvakrát vrátit kafe a rozdávat rady těm, kteří nemají solidní práci. Na zalepení prázdnoty nad večerníma čínskýma nudlema s kvérem u hlavy pak ale neplatí ani auto na lízačku, ani jorkšír.

Na kvalitního podomního vejlupka musíte mít predispozice a hlavně morálku. Musí vás bavit obírat lidi o čas a o peníze, jinak to prostě nemá cenu dělat.

Na mrtvici je to i v rodinách, kde jsou senioři vycvičeni říkat jasné NE všem nabídkám, které domovní prodejce předhodí. Už to totiž nestačí. I tak časem zavolá někdo, kdo úplně suverénně oznámí, že se terénní pracovník zastaví přeměřit kotel.

Mladší členové rodin pak musí takový kotel přepisovat na sebe, protože jsou lépe vybaveni proti výhodným kšeftům. Většinou.

Podomní prodej na sebe díky agresivním taktikám nabaluje i jeho vyloženě trestnou podobu a pro většinu je hranice mezi oběma póly nejasná. Některé obce to řeší plošným zákazem, nové cesty k obětem si ale pro své otroky zkušení veksláci najít zatím dokážou.

A z jiné stránky. Znáte takový ten pohled do země, když vám náctiletá slečna podává u obchoďáku leták? Chtěla jenom vyhovět rodičům, přičichnout k práci, aby pochopila, že nic není zadarmo, a neseděla pořád na facebooku. Za den, kdy otročila pro nějaký řetězec s papírama v ruce, slyšela už tolikrát od lidí NE, že kdyby mohla, kopne tam pár panáků a oddělá supervizora.