I já patřím mezi poměrně časté návštěvníky Hradce a jeho zámku, ale také místní galerie nebo kulturních akcí. A tak spolu s tisíci návštěvníky, kteří si přijedou zámek prohlédnout, musím respektovat fakt, že se zde staví.

Život to zkomplikuje také těm, kteří zde bydlí nebo provozují svoji živnost. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale podle kastelána Přibyly se o uzavírce, která začíná už v pondělí, dozvěděli před několika málo dny. A to se staví už od loňského září. Trochu pozdě, říkám si.

Ale co, hlavně, že se povedlo najít kompromis a zámek zůstane přístupný. Já osobně mám vazby na středočeský Křivoklát. Také tam míří v sezoně tisíce lidí a také oni před několika lety museli přeskakovat po dřevěných lávkách výkopy na přístupové cestě. Tehdy se přímo před hradní bránou usadili archeologové a, sezona nesezona, kopali a kopali…

Návštěvníci to vzali a hrad fungoval jako vždy. Věřím, že i v Hradci nad Moravicí to nebude jiné. Kdo chce, cestu nahoru si najde a nějaké výkopy ani nepostřehne. Žádná tragédie to přece není.

Můžeme si tak jen přát, aby Hradečtí vše zvládli bez problémů a nepotkala je podobná rána jako stavitele rychlostky I/11 z Ostravy do Opavy. Prostě aby se najednou nezjistilo, že se slíbené peníze zatoulaly bůhví kam.