Pumu se stokilovou náloží uvnitř nalezli v sobotu dvě hodiny po půlnoci muži, kteří zde na poli hledali detektorem kovů mince.

Informovali policii, která okamžitě vyrazila na místo a prostor zajistila. Po ránu, po bližším prozkoumání předmětu, bylo rozhodnuto o evakuaci části obyvatel bydlících v okolí. „Evakuaci policie zahájila po příjezdu pyrotechnika na místo, což bylo přibližně okolo osmé hodiny ranní. Pyrotechnici museli v první fázi určit, o jakou pumu se jedná a která z armád ji používala, což není vždy jednoduché, neboť v daném teritoriu v průběhu války bojovalo několik zemí,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Vyšlo najevo, že se jedná o leteckou pumu, kterou během druhé světové války používala ruská armáda. „Puma byla plně aktivní. Tříštivý dosah střepin mohl být jeden a půl až dva kilometry,“ řekla mluvčí s tím, že nález tohoto druhu letecké pumy je poměrně výjimečný.

Po zneškodnění leteckého zapalovače pyrotechnici pumu naložili na speciální vůz a za asistence policie ji převezli do vojenského prostoru Libavá, kde byla řízeným výbuchem zničena. Kolem poledne se evakuovaní obyvatelé mohli vrátit domů.

Bezpečnostní opatření ve Velké Polomi si nevyžádalo jen evakuaci obyvatel, ale také úplné uzavření hlavní silnice mezi Opavou a Ostravou. Ta je již také plně průjezdná.

Nález nevybuchlé munice z druhé světové války není ve Velké Polomi a jejím okolí ničím mimořádným, Zejména v souvislosti se zahájením stavby rychlostní komunikace byly při terénních pracích objeveny nejrůznější trhaviny. Například loni dělníci na staveništi našli nevybuchlou stokilovou leteckou pumu ruské výroby. Vzhledem k jejímu havarijnímu stavu se přivolaní pyrotechnici rozhodli část obsahující trhavinu odpálit přímo na místě, zbytek poté odvezli ke zneškodnění.

JAROSLAV PERDOCH, MARTIN KŮS