„Ve čtyři hodiny ráno mi volali, že mám auto v obchodě. Vyzvedli mě členové bezpečnostní agentury, mezitím hasiči vytáhli vůz, který narazil do výlohy, a pustili se do odklízení oleje, co vytekl ven,“ popisoval realitu vlastník prodejny s oblečením Forte a celé nemovitosti, v níž se nachází.

Auto jelo opavským centrem ve směru od Dolního náměstí k Hlásce, v zatáčce řidič nezvládl řízení, poslal k zemi nejdříve lampu veřejného osvětlení, poté trefil výlohu a náraz ho odmrštil zpět k okraji vozovky.

„Podle vyjádření policie, která má kousek odsud kameru, byla nehoda zachycena. Ačkoliv po nárazu vystřelily airbagy, muž z auta vystoupil a potácivým krokem měl odejít ve směru jízdy,“ pokračoval ve vyprávění těžko uvěřitelného příběhu Pavel Orlík, jehož by nikdy nenapadlo, že by musel řešit takový dopravní problém:

„Málokdo počítá s tím, že by mu auto vjelo do baráku. I když jsou určitá místa jako třeba ošemetné křižovatky, prudké srazy a podobně, na nichž se kamion občas dostane tak, kam nechce.“

Pro všechny majitele nemovitostí má dobrou radu. Připojistit se proti podobným událostem se vyplatí. Pavel Orlík ke svému štěstí pojištění měl, takže se dočká odškodnění: „Auto bylo zničeno. Odhad škody byl v noci a vše nebylo dobře vidět. Odhad byl hrubý a pohyboval se okolo 100 tisíc korun.

Povolal jsem firmy, které to mají dát do pořádku, tak uvidíme, jaká bude konečná suma pro pojišťovnu.“ Vzápětí ještě doplnil: „Velká rada pro ostatní občany. Jestliže do vašeho domu narazí řidič pod vlivem alkoholu, nemáte nárok na odškodnění. Pojišťovna nehody nevyplácí, pokud je osoba za volantem opilá. Ze zákonné pojistky toho, kdo vám škodu způsobil, nedostanete ani korunu.“

V pondělí se začaly řešit opravy. Na nich se bude podílet hned několik firem: „Museli se povolat sklenáři, máme rozbité rámy, takže i společnost, co vyrábí okna. Při nárazu bylo rozbito také mramorové obložení, takže jsem musel zavolat i kameníkům. Navíc, když hasiči odstraňovali vyteklý olej, použili prostředek, který z dlažby nejde očistit. Lidé nám teď do baráku nosí nánosy lepkavého materiálu.“

Proražené okno způsobovalo problémy i přímo v prodejně. „Uvnitř je obrovský chlad. Rozbité okno jsme podepřeli, aby na nikoho nespadlo a aby se nikdo nedostal dovnitř. A to nejenom lidé, ale i potkani, kterých tudy i přes den probíhá poměrně mnoho,“ komentoval v pondělí dopoledne Pavel Orlík.

Po viníkovi nehody policisté stále pátrají. „Celková škoda na poškozeném vozidle, budově a sloupu veřejného osvětlení byla vyčíslena na 230 tisíc korun. Veřejnost žádáme o spolupráci. Pokud znáte totožnost řidiče nebo můžete poskytnout informace, které by mohly pomoci objasnit nehodu, zavolejte na policejní číslo 974 737 251 nebo bezplatnou linku tísňového volání 158. Zaslat lze i email na adresu: op.di@pcr.cz,“ poznamenala zastupující tisková mluvčí opavské policie Pavla Jiroušková.