Po pěti a půl hodinách se je i s pomocí nejmodernější techniky podařilo lokalizovat a zachránit.

Hasiče si přizvali na pomoc zoufalí a vyčerpaní majitelé (myslivci – pozn. red.) psů, kterým utekli do nory za liškou už během včerejška. Ani s přispěním kamarádů se jim však nepovedlo jezevčíky – norníky dostat zpátky na povrch. Na místo jako první dorazila osádka I. výjezdového vozidla ze stanice v Opavě.

Nora byla situována zhruba 250 metrů od nejbližší silnice v břehu u lesa. Hasiči zeminu nejdříve odhazovali prostřednictvím rýče, lopaty a krumpáče, později ovšem jejich úsilí bylo zastaveno, protože oblast, kde se jezevčíci mohli nacházet, byla značně rozsáhlá. I proto se velitel zásahu spojil s ostravským týmem USAR, který je speciálně vycvičen pro vyhledávání a záchranu ze zavalených prostor (z anglického Urban Search And Rescue – pozn. red.).

Mimochodem jde o jeden ze dvou takto vycvičených a certifikovaných souborů v České republice. Je nasazován při živelních pohromách, a to nejen na území Evropské unie ale i mimo ni. Ostravští specialisté do Kateřinek přivezli echolokátor, bioradar a štěrbinovou kameru.

„Po příjezdu a nasazení speciální techniky určili dva členové z USAR týmu oblast, kde by se mohli jezevčíci nacházet. Hasiči se pak pustili s pomocí myslivců do náročného kopání a odstraňování zeminy a kolem půl třetí hodiny odpolední se jim podařilo jezevčíky najít a zachránit," uvedl zastupující tiskový mluvčí krajských hasičů Petr Holub.