O úniku látky informovali zaměstnanci ústavu v čase 8.45 na tísňové lince.

Krizovou situaci odstartovala nešťastná záměna. Stalo se tak při použití běžných chemických látek pro úpravu vody pro rehabilitační bazén, kdy se zaměnily dvě látky v plastovém sudu a z jednoho ze sudů unikla chlornatá látka do sklepních prostor.

„Na místo ihned vyjely čtyři jednotky hasičů – tři vozidla s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Opavě, společně s ní tři jednotky dobrovolných hasičů - Hrabyně, Mokré Lazce a Hradec nad Moravicí. Další dvě jednotky dobrovolných hasičů zůstaly ve svých zbrojnicích v pohotovosti," uvedl k události tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Pacienti se přesunuli do svých pokojů

Hasiči se kvůli bezpečnosti museli převléct do protichemických obleků a následně vynést nebezpečný sud na otevřené prostranství, které opáskovali. Kvůli riziku možného nebezpečí ale už dříve vydali pokyn, aby celkem sto padesát pacientů a dvaačtyřicet zaměstnanců bylo evakuováno. Pacienti se přemístili do svých pokojů ve vyšších patrech a zaměstnanci se poté shromáždili na parkovišti, aby vyčkali na další pokyny hasičů.

Později se do budovy vrátili. „Hasiči sklepní prostory odvětrávali přirozenou cestou a měřili obsah oxidu chloričitého v ovzduší. Několik připravených přetlakových ventilátorů nemuselo být nakonec použito. Hasiči pak zkontrolovali, že chemické látky v sudu již nereagují a že jeho teplota znatelně klesá. Likvidaci obsahu sudu zajistí ústav," dodává Petr Kůdela.

Po skončení celé hasičské akce se velitel zásahu dohodl s vedením ústavu, že po celý den již nebude rehabilitační část využívána.

Za únikem stála nešťastná náhoda

Podle ekonomické náměstkyně a zástupkyně ředitele ústavu Andrey Ruprichové se chyby dopustil dlouholetý zaměstnanec. Při přípravě bazénové vody nešťastnou náhodou zaměnil jednu z látek. Vše pak začalo reagovat.

K úniku došlo v technickém zázemí budovy, které se nachází v blízkosti bazénové haly a rehabilitace. Z toho důvodu museli pacienti i zaměstnanci rehabilitační prostory opustit. „V pondělí už rehabilitace v provozu nebude. Pacienti rehabilitovali přímo na svých pokojích. Od úterka už bude opět normálně fungovat. Hasiči nám řekli, že uniklé látky se nezbavíme jinak než větráním," vysvětlovala Andrea Ruprichová, která vzápětí zdůraznila, že k přímému ohrožení osob vůbec nedošlo: „Žádný z pacientů ani zaměstnanců neutrpěl žádnou zdravotní újmu. S látkou vůbec nepřišli do kontaktu."

O tom, zda viník celé nehody bude exemplárně potrestán, se dosud nerozhodlo. „Dotyčný u nás pracuje už dlouho. Byla to opravdu nešťastná náhoda. Abych řekla pravdu, zatím jsme ještě neměli čas přemýšlet nad případným postihem," doplnila na závěr.

Klára Jarošová, Petr Dušek