Pod jeho koly skončil čtyřiatřicetiletý muž z Březové, který společně s devětačtyřicetiletým vedoucím hřebčína ve Francově Dvoře koně cvičil. Rutinní pracovní výjezd na dvounápravovém povozu taženém dvěma koňmi plemene českomoravský belgik a slezský norik se pro mladého zaměstnance hřebčína změnil minulé úterý v drama.

Na jeho konci byl transport vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě a podezření, že kromě poranění hrudníku utrpěl také vážné zranění páteře.

Čtyřiadvacetiletý muž krátce po poledni vzal spolu s vedoucím hřebčína dvaapůlleté koně jménem Korb a Nefritna na zdánlivě běžnou vyjížďku.

Pro oba tažné koně, které dali jejich majitelé do hřebčína na výcvik, však vyjížďka tak běžná nebyla. Ani jednou totiž ještě nevyjeli ve společném dvouspřeží. „Z prostoru stájí pak oba vyjeli do prostoru luk, směrem na místo zvané Hadinka.

Vedoucí střediska řídil koně na levé straně sedáku povozu a poškozený muž byl na pravé straně u ruční brzdy,“ uvedl mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že při jízdě z kopce čtyřiadvacetiletý muž dotáhl brzdu na doraz a kola se zablokovala proti otáčení. Pak se však stalo něco, s čím nikdo nepočítal.

„Při průjezdu pásem lesního porostu na další louku zabrzděná zadní nápravy poskočila na nerovnosti terénu, což vyvolalo bouchnutí, a koně se následně splašili a rozeběhli se ze svažité louky směrem dolů,“ vysvětlil Černohorský.

Vedoucí hřebčína se snažil situaci zachránit navedením koní směrem do kopce, aby docílil jejich zastavení. Místo toho se však povoz s oběma převrátil. Zatímco vedoucímu se nic nestalo, jeho kolega takové štěstí neměl.

„Po dopadnutí na zem vozka zjistil, že poškozený muž leží na břichu a má zaklíněná lýtka pod levou bočnicí povozu. Proto ihned povoz nadzvedl a zraněný muž se ze zaklínění vyplazil mimo povoz,“ uvedl policejní mluvčí a dodal, že koně z nehody vyvázli bez zranění a dechová zkouška u vozky vyloučila požití.

Míra zavinění či porušení pravidel bezpečnosti práce bude podle Černohorského předmětem dalšího šetření ze strany vítkovských policistů a pracovníků Inspektorátu bezpečnosti práce.