Asi nejkritičtější byla situace v Mokřinkách na Vítkovsku. Na chatu plnou dětí tam spadl strom. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn, záchranáři nemuseli k místu vyjíždět. Děti zde byly údajně na táboře. Na místě zasahovali dobrovolní hasiči z Melče.

„Bylo nám to nahlášeno přibližně v devatenáct hodin. Děti jsme evakuovali, odjely domů. Věci se vytáhly ven, odlehčili jsme korunu stromu,“ řekl redakci starosta Melče Martin Urbanský s tím, že kmen stromu musel odstranit jeřáb. Zásah na tomto místě trval dobrovolným hasičům asi tři hodiny.

NEJVÍCE ZÁSAHŮ BYLO NA OPAVSKU

Ke spadaným stromům vyjížděli hasiči z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje na mnoha dalších místech našeho okresu, například do Radkova, Čermné ve Slezsku, Dolních Životic nebo Velkých Heraltic.

Na Opavsku přitom museli zasahovat nejčastěji z celého kraje, celkem dvaasedmdesátkrát.

„V drtivé většině se jednalo především o odstraňování nebezpečných stromů z nejrůznějších míst, kde se pohybují lidé. Tyto události si nevyžádaly žádné zranění osob ani větší škodu,“ komentoval situaci mluvčí hasičů Petr Kůdela. Od čtvrtečního rána do pátečního poledne evidovali hasiči v celém kraji už 315 výjezdů.

STROMY NIČILY VEDENÍ I LÁMALY SLOUPY

Bouřky však nezaměstnávaly pouze hasiče, plné ruce práce měli třeba také pracovníci elektrárny.

„Nejvíce práce s opravami po bouřkách jsme měli v rámci celé České republiky na Ostravsku a právě na Opavsku. Zde jsme likvidovali rozsáhlé poruchy na Kravařsku, u Háje ve Slezsku, na vedení mezi Hrabyní a Pustou Polomí nebo také u Dolního Benešova.

Většinu poruch způsobily stromy nebo větve, které spadly do elektrického vedení. Ty v některých případech potrhaly dráty nebo dokonce i zlomily sloupy,“ vysvětlil mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Moravu Vladislav Sobol.

Bez proudu se tak najednou ocitlo i více obcí najednou. „V několika případech bylo kvůli poruchám vysokého napětí odstaveno od dodávek elektřiny i více vesnic, většinou se nám ale dařilo vše rychle opravovat,“ pokračoval.

Toto se týkalo třeba Mladecka, kde proud nešel téměř během celého čtvrtečního dne. „Po opakovaných bouřkách jsme v noci na pátek napočítali přes šedesát poruch na nízkém napětí prakticky ve všech částech Opavska, kolem poledne se jejich počet díky úsilí techniků a montérů snížil na dvacet a doufáme, že do podvečera obnovíme dodávky proudu v celém okrese,“ konstatoval závěrem Vladislav Sobol.

Sál zasedací místnosti ve Slavkově praskal ve švech.
Jednání o možném vzniku ubytovny provázelo ve Slavkově velké dusno
Paddleboarding. Ilustrační snímek.
Festival nabídne sport i hudbu